20210823 171837 HDR

Mieszkańcy gminy obawiają się, że droga z Trybsza do Krempach, która znacznie ułatwiłaby poruszanie się w trakcie trwania remontu mostu na rzece Białce, nie powstanie. Czy Wójt będzie w stanie spełnić deklarację o utworzeniu drogi zastępczej? - pytamy. 

 O sprawie informowaliśmy kilka dni temu. Zwróciliśmy się też do Wójta Gminy Łapsze Niżne, pana Jakuba Jamróza, o wyjaśnienie.

Mieszkańcy gminy niecierpliwią się dotychczasowym brakiem przetargu na budowę drogi.  Obawiają się, że Wójt nie będzie w stanie spełnić deklaracji o utworzeniu drogi zastępczej z Trybsza do Krempach.

Rozumiem, że mieszkańcy mają obawy i się niecierpliwią. Nie mając wiedzy na temat obowiązujących przepisów można odnieść wrażenie, że nic się nie dzieje. Jest jednak zupełnie inaczej, a opóźnienie podyktowane jest nowymi wątkami w rozwojowej sprawie. Początkowo, kiedy była mowa o urządzeniu przeprawy tymczasowej (brodu), zamierzeniem gminy było urządzenie drogi do Krempach w technologii z nawierzchnią
z destruktu asfaltowego przede wszystkim jako alternatywy w przypadku gdy bród na skutek opadów deszczu stałby się okresowo nieprzejezdny. Zgłoszenie przebudowy drogi zostało złożone w starostwie i wówczas został przywieziony do Trybsza destrukt który na ten cel przekazało starostwo. Wprowadzone zostały odpowiednie zmiany w budżecie gminy zabezpieczające środki na ten cel. Przygotowana też została dokumentacja przetargowa – to wszystko wymagało trochę czasu.

Jednak po informacji uzyskanej w lipcu o  zupełnym braku przeprawy zastępczej zaistniała konieczność urządzenia przedmiotowej drogi w standardzie zapewniającym całoroczne korzystanie przez uczestników ruchu tj. z nawierzchnią asfaltową.

Kluczowym aspektem było zwiększenie niezbędnych środków na realizację tego zadania. Środki na ten cel mogłyby zostać zabezpieczone w momencie gdy wiadomo było, że wykonawca wejdzie w teren z opóźnieniem i kwota przeznaczona na budowę mostu w roku bieżącym nie zostanie wydatkowana.

Równolegle zmiana technologii wykonania drogi wymagała m.in.:

- wycofania w Starostwie poprzedniego zgłoszenia, które nie będzie realizowane

- wykonania nowej dokumentacji i złożenie nowego zgłoszenia.

- wykonanie nowej dokumentacji przetargowej – kosztorysu, przedmiaru, opisu przedmiotu zamówienia, SIWZ itp.

Przetarg został ogłoszony w dniu 16.08.2021r. Otwarcie ofert planowane jest na dzień 07.09.2021r. Została przygotowana odpowiednia uchwała zmieniająca budżet, która zostanie przedstawiona radnym na komisji w dniu 26 sierpnia i mam nadzieję przyjęta na sesji w dniu 31 sierpnia.  

Robimy wszystko, aby urządzić tą drogą przed zamknięciem mostu z uwzględnieniem obowiązującego prawa finansowego, budowlanego, prawa zamówień publicznych itp.

Ktoś kto nie jest świadomy obowiązujących przepisów może mieć wrażenie opieszałości – nic bardziej mylnego.

 

Mieszkańcy zgłaszają, że nie zostali wcześniej poinformowani o planowanym zamknięciu drogi w połowie sierpnia. Czy informacja została przekazana drogą oficjalną? 

Gmina nie miała informacji o całkowitym zamknięciu mostu. Niemal do samego końca utrzymywane było, że przejazd technologiczny w brud będzie urządzony tak jak to było niegdyś przy budowie mostu między Nową Białą i Krempachami. W momencie gdy okazało się, że takowej przeprawy nie będzie przystąpiliśmy do działania aby ją zapewnić przy jednoczesnym przesunięciu wejścia w teren wykonawcy budowy mostu.

 

Czy w związku z deklaracją przeznaczenia środków gminnych na remont mostu Gmina będzie w stanie zapewnić środki także na utworzenie drogi tymczasowej z Trybsza do Krempach?

Tak ale liczę na to, że Starostwo będzie partycypowało w kosztach budowy objazdu jako elementu inwestycji. Most tymczasowy który przecież był projektowany w pierwotnej dokumentacji, a który ostatecznie nie został uzgodniony z RDOŚ byłby znacznie droższy.  

 

Czy w związku z planowaną budową drogi z Trybsza do Krempach udało się pozyskać zgody okolicznych właścicieli działek na utworzenie przejazdu? 

Jest to działka drogowa będąca własnością gminy w związku z czym gmina posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

W niektórych miejscach jest jednak trochę wąsko i dobrze byłoby ustalić granice drogi nieco szerzej w ramach dopuszczalnej prawem tolerancji i jest to możliwe przy zgodzie właściciela działki przyległej.

 

Czy jest pan w stanie zapewnić mieszkańców, że nie mają czego się obawiać? Czy droga zostanie przygotowana przed zimą?

Ze strony gminy robimy wszystko co w naszej mocy aby tak się stało ale, o tym czy i kiedy droga powstanie będzie decydowało wiele czynników.

- Trzeba mieć świadomość, że ustalenie granic drogi musi się odbyć za zgodą właścicieli działek przyległych. Mamy dobre doświadczenia z mieszkańcami Trybsza w tym zakresie przy urządzaniu innych dróg, ale nie można wykluczyć jakiegoś sprzeciwu. Mam nadzieję, że wówczas mieszkańcy będą równie aktywni przy przekonywaniu właścicieli gruntów o słuszności takich działań.

- Chcemy przekonać naszych sąsiadów w Krempachach, że wybudowanie tej drogi jest potrzebne obu wsiom. Oczywistym jest, że ruch na tej drodze w okresie budowy mostu wzrośnie, gdyż główną destynacją podróży mieszkańców jest miasto Nowy Targ. Zatem każdy kto będzie jechał do Nowego Targu przez Trybsz pojedzie właśnie tą drogą. Ale gdy zostanie wybudowany most to NIKT jadący do Nowego Targu  tą drogą nie pojedzie. Jest to alternatywa objazdu również dla Krempach w sytuacji gdy nie daj Boże most pomiędzy Nową Białą i Krempachami z jakichś powodów byłby nieprzejezdny. Przekłada się to też na bezpieczeństwo P.poż i nie tylko. Pomoc sąsiedzka w tym zakresie udzielana jest od wielu lat w obie strony. Jest to rozwiązanie tymczasowe. Droga oczywiście zostanie po wybudowaniu mostu i może posłużyć np. za ścieżkę rowerową, którą w przyszłości i tak chcieliśmy wybudować – to daje możliwość szeroko pojętego rozwoju i kolejnych szans dla mieszkańców tak Trybsza jak i Krempach czy Nowej Białej. Wspólnie musimy przedyskutować jakie oczekiwania względem tej drogi mają mieszkańcy w przyszłości – wszystko można ustalić i każdy głos należy wziąć pod uwagę aby wypracować kompromis. 

- Budowa drogi po stronie gminy Łapsze Niżne nie wystarczy. Jest również konieczność urządzenia drogi po stronie gminy Nowy Targ. Wiem, że gmina podnosi sprawę braku środków na wybudowanie tej drogi, zwyczajnie nie planowali tego zadania więc nie mają tego w budżecie. My również nie możemy tego sfinansować.

W tej sprawie zostało wysłane przeze mnie pismo do starostwa powiatowego i do Rady Powiatu z prośbą aby środki, które starostwo nie wydatkuje w tym roku na budowę mostu zostały przeznaczone na pomoc finansową gminie Łapsze Niżne i Gminie Nowy Targ na urządzenie tego objazdu – wszak jest to element całości inwestycji budowy mostu. Ufam, że wspólnym działaniem obu gmin, starostwa i mieszkańców przy przychylności mieszkańców Krempach uda nam się wybudować objazd i przystąpić do budowy nowego mostu.