20210901 180453 HDR

Przepełnione parkingi i długie kolejki do kas - tak wyglądało dzisiejsze popołudnie w większości dyskontów i sklepów z artykułami szkolnymi.

 Poszukiwanie zeszytów, bloków i przyborów szkolnych towarzyszyło wielu rodzicom i uczniom. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego większość wychowaców wręczyła podopiecznym listy z potrzebnymi do nauki przyborami. 

W szkole podstawowej uczniowie otrzymują materiały ćwiczeniowe, a podręczniki zostają im wypożyczone z biblioteki - to ułatwienie dla rodziców - kompletowaniem książek musi zając się szkoła. Nie oznacza to jednak, że kieszenie rodziców młodszych uczniów nie odczują początku roku szkolnego.

Przyglądamy się koszykom sklepowych klientów. Wśród najpotrzebniejszych artykułów znalazły się zeszyty, bloki, kolorowe papiery, farbki, kleje czy kredki. Plecak kupiliśmy wcześniej, by na spokojnie go przymierzyć. I dobrze, bo rozłożyliśmy trochę te wydatki - mówi nam mama Julki, która kompletuje wyprawkę w jednym z większych nowotarskich sklepów. Pytamy na co zwraca szczególną uwagę? 

No na pewno na dobrej jakości kredki. Córka jest w drugiej klasie, więc jeszcze sporo maluje. Zeszyty to na razie te 16-kartkowe, ale potrzebne jest pióro, zakreślacze, pisaki, oprócz tego bibuły, kolorowe papiery, kleje.. Jest tego sporo. 

Co zatem warto ograniczyć? Najlepiej wybrać się na zakupy z listą. Wtedy niczego nie zapomnimy i nie kupimy niepotrzebnych rzeczy. Czy szacowała Pani ile wyda na wyprawkę w tym roku? Z plecakiem i butami po szkole i na w-f około 500 złotych. Nie doliczyłam jeszcze opłaty za komitet i ubezpieczenie.

20210901 180351 HDR

My podpowiemy, by kompletując wyprawkę kupić rzeczy z listy nauczyciela - jeśli taką posiadamy. Możemy też przygotować ją sami w domu, by zakupy poszły nam sprawnie. Jeśli potrzebne będzie coś jeszcze - z pewnością zdążymy dokupić. Będąc w wirze zakupów łatwo wpaść w pułapkę: pisaki brokatowe, neonowe, pachnące - nie wszystkie są niezbędne. Wybierzmy jedne, dobrej jakości.

Pamiętajmy też o świadczeniu Dobry Start, czyli 300+, które przysługuje na każdego ucznia. Jest to 300 złotych wypłacane jednorazowo na skompletowanie wyprawki szkolnej. Dotyczy wszystkich dzieci i młodzieży uczących się w szkole, aż do ukończenia przez nich 20. roku życia lub 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Aby je otrzymać należy złożyć wniosek za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Wnioski można składać do 30 listopada 2021 r. 300 zł wpłynie na konto do 2 miesięcy od daty złożenia wniosku. .

A jak u Was wyglądają i ile kosztują szkolne zakupy? Zachęcamy do wypowiedzi w komentarzach.