241157503 4623372357681262 5882237565217820797 n

1 września rozpoczęła się w meteorologii jesień. Jest to pora roku występująca w strefie klimatu umiarkowanego, charakteryzująca się umiarkowanymi temperaturami powietrza oraz spadkiem średniej temperatury dobowej poniżej 15ºC. Można wyróżnić cztery rodzaje jesieni: meteorologiczna, astronomiczna, kalendarzowa i fenologiczna.

 Jesień meteorologiczna: 

Ten rodzaj jesieni trwa przez cały wrzesień, październik i listopad. Na półkuli północnej rozpoczyna się zawsze 1 września i kończy 30 listopada. W Polsce jest to okres w meteorologii, kiedy średnie  temperatury dobowe wahają się między 5ºC a 15ºC. Są to wartości według tzw klasyfikacji Romera. Według IMiGW jesień to okres ze średnimi między 5ºC a 10ºC. W naszym klimacie występuje jeszcze tzw. polecie, czyli okres przejściowy pomiędzy latem a jesienią ze średnimi temperaturami dobowymi w przedziale 10/15°C. Data 1 września jako początek tego rodzaju jesieni jest oczywiście terminem umownym, bowiem okres ze spadkiem średnich temperatur może pojawić się zarówno wcześniej jak i później.    
Jesień astronomiczna:
Rozpoczyna się w momencie tzw. równonocy jesiennej. Jest to czas, w którym zarówno dzień jak i noc mają tą samą długość trwania, czyli po 12 godzin. Od tego momentu dni są krótsze niż noce, a półkula północna Ziemi będzie coraz słabiej oświetlana przez słońce, natomiast półkula południowa coraz silniej. W czasie równonocy Ziemia jest oświetlana przez słońce równomiernie, gdyż na równiku słońce znajduje się w zenicie, czyli promienie naszej dziennej gwiazdy padają tam prostopadle do Ziemi. Jesień astronomiczna zaczyna się zwykle 22 lub 23 września. W tym roku  rozpocznie się we wtorek 22 września o godzinie 21:21, kiedy słońce wejdzie w znak Wagi.
 
Jesień kalendarzowa:  
Początek jesieni kalendarzowej, zawsze wypada 23 września, czyli może dojść do sytuacji, że zbiegnie się ona z jesienią astronomiczną. 
  
Jesień fenologiczna:
Jest to chyba najpiękniejszy rodzaj jesieniPojawia się w momencie, kiedy liście na drzewach zaczynają zmieniać barwy. Zmiana koloru liści wynika nie tylko z niższej temperatury powietrza ale przede wszystkim z ograniczonego dostępu drzew do promieni słonecznych, których jest znacznie mniej niż latem. W wyniku tego liście pozbywają się tzw. chlorofilu, który jest odpowiedzialny za ich zielony kolor. 
meteo nowy