241761433 258736976110583 3835588735547122206 n

W Zakopane oficjalnie zaprezentowano ogólnopolski projekt Turystyczna Szkoła przygotowany przez Polską Organizację Turystyczną przy współpracy Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Projekt Mobilne Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła to multimedialna i interaktywna prezentacja polskich atrakcji turystycznych. I jest skierowany do dzieci, młodzieży i nauczycieli, a pośrednio także do rodziców. Centrum będzie co kilka dni przewożone w inne miejsce, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, tak aby mogli z niego skorzystać uczniowie z całej Polski.

To ma być nowa jakość, jeśli chodzi o edukację w dodatku w tym przypadku dotyczącą turystyki i skierowaną dla młodzieży. Multimedialne atrakcje Mobilnego Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła są więc przeznaczone dla dwóch grup wiekowych: dzieci z klas I-III oraz uczniów klas IV-VIII. Przestrzeń jest podzielona na kilka stref, a na wejściu gości wita humanoidalny robot. Dzieci i młodzież mogą tu skorzystać m.in. ze stołów multimedialnych, tabletów z aplikacjami, czy wirtualnych gogli. Jedna ze stref została przygotowana przez ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w której młodzi turyści mogą zapoznać się z zasadami zachowania w górach oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy. Swoją premierę mobilne centrum miało w Zakopanem w Zespole Szkół Hotelarsko – Turystycznych.

– Chcemy w ten sposób nie tylko edukować, ale i zachęcać do podróżowania po Polsce – mówił wiceminister rozwoju i technologii Andrzej Gut-Mostowy. - Mamy wiele atrakcji turystycznych na wysokim poziomie. Często znajdują się one bardzo blisko naszego miejsca zamieszkania, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Projekt Mobilne Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła jest kolejnym projektem, który podobnie jak Polski Bon Turystyczny ma na celu wspieranie i promowanie krajowej turystyki. Projekt to głównie dzieło Polskiej Izby Turystyki, która myśli o intensywnej promocji wyjazdów krajowych widząc w tym szansę na poprawę całej branży w zapaści po pandemii i kolejnych lockdownach.

- Chcemy docierać z opowieścią o polskich walorach turystycznych do szkół w całym kraju, a przy tym edukować dzieci i młodzież. Liczymy na to, że dzieci zachęcone tym co zobaczą, wrócą do domu i zachęcą rodziców do podróżowania. Jestem przekonany, że w ten sposób zaszczepimy bakcyla podróżowania w młodym pokoleniu” – mówił Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Podczas spotkania podkreślano, że wielkim wsparciem finansowym dla branży, ale i dla polskich rodzin jest Bon Turystyczny, którym można dofinansować wyjazd na wypoczynek. – Ten projekt to coś na co czekaliśmy od dawna – oceniał Piotr Bąk starosta tatrzański.

– Najpierw przedsiębiorcom bardzo pomógł Bon Turystyczny i stąd tak ogromny ruch i przyjazdy goście, teraz czas na promowanie atrakcji naszego regionu. Wracając do projektu, który tutaj oglądamy – cieszę się, że nasze społeczeństwo po lockdownach teraz podróżuje po Polsce. Co jeszcze ważniejsze coraz częściej zajmujemy się turystyką kwalifikowaną w górach czy przemierzając Polskę w kajakach i na rowerach. To dla nas stan idealny, bo turysta świadomy jest najlepszym klientem świadomym tego czego chce i szanujący otaczającą go przyrodę. I projekt ten właśnie będzie edukował młodzież na kwalifikowanego, prawdziwego turysty. Przekazuje wiedzę o naszym kraju, zasadach turystyki i to w sposób wirtualny i multimedialny co dla młodych ludzi jest bardzo ważne. Uświadamia również podstawowe zasady bezpieczeństwa, jeśli chodzi o aktywny wypoczynek co jest niezmiernie ważne – trudno tutaj zapomnieć o tej części wiedzy, która przy kwalifikowanej turystyce jest niezmiernie ważna. Projekt „Turystyczna Szkoła” jest działaniem realizowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki, przy udziale lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych.