RL2NOWY TARG. Państwowy Powiatowy Inspektor wydał nakaz rozbiórki instalacji biologicznego oczyszczania ścieków na terenie ośrodka Rancho LOT przy lotnisku i rezerwacie Bór na Czerwonem. Taki jest finał postępowania administracyjnego prowadzonego od maja.

Przypomnijmy, że wyniki kontroli przeprowadzonej niespełna rok temu, przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, wykazały szereg poważnych nieprawidłowości w gospodarce wodno-ściekowej tego ośrodka. Stwierdził je również nadzór budowlany. Uciążliwości fetorowe, jakie powodował wypływ ścieków ze skarpy do potoku zbierającego wody z torfowiska, a następnie do Białego Dunajca – były przedmiotem wielu interwencji mieszkańców korzystających z tego rekreacyjnego terenu.  

- Po wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie oczyszczalni ścieków na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Rancho LOT, wydaliśmy postanowienie umożliwiające ewentualne zalegalizowanie tego obiektu – informuje Gabriela Przystał, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu. - Tuż po wydaniu postanowienia wstrzymującego roboty budowlane i umożliwiającego to zalegalizowanie, do naszego Inspektoratu zamiast wniosku o legalizację wpłynęło pismo inwestora, informujące, że już w 2019 roku przerwał roboty związane z realizacją tej oczyszczalni, unieczynnił ją i zlecił wykonawcy zabranie sprzętu. Tym samym inwestor zawiadomił nas, że wrócił do poprzedniej formy gospodarowania ściekami, czyli gromadzenia ich w zbiorniku i wywożenia wozami asenizacyjnymi do oczyszczalni ścieków.

P3730979

Ale że postępowanie administracyjne musiało się w jakiś formalny sposób zakończyć – wobec braku możliwości zalegalizowania – Inspektorat wydał nakaz rozbiórki.

- Ten nakaz obejmuje urządzenie podziemne wraz z przewodami przyłączeniowymi, studzienkami i obudową wylotu do potoku. Taka decyzja została wydana 30. września i jeszcze nie jest ostateczna. Jednak mam nadzieję, że skoro inwestor sam zadeklarował usunięcie, to jest ona wykonalna – precyzuje szefowa powiatowego nadzoru.

Sprawdzanie, czy ilości wywożonych ścieków są adekwatne do rodzaju i rozmiarów prowadzonej w ośrodku działalności, należy już do zadań własnych miasta. Decyzja nadzoru budowlanego jest wykonalna zaraz po uprawomocnieniu, czyli po dwóch tygodniach od otrzymania przez ostatnią ze stron postępowania administracyjnego. W tym przypadku strony to oczywiście właściciel nieruchomości, ale też Wody Polskie i Urząd Miasta reprezentujący skarb państwa. Uprawomocnienie oznacza, że do rozbiórki trzeba przystąpić niezwłocznie. Samo jej wykonanie może natomiast trochę potrwać.

Fot. Anna Szopińska