P3900784NOWY TARG. 15. października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Wyprzedzając tę datę, Podhalańskie Amazonki zorganizowały happening przed ratuszem. Stał się on przesłaniem młodych do młodych. 

Święto zostało ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi i służy promowaniu badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy na temat nowotworów oraz tzw. czujności onkologicznej. Do tego też zachęcały Podhalańskie Amazonki, wraz zaangażowanymi w profilaktyczną akcję oraz naukę samobadania piersi paniami położnymi, panią wiceburmistrz Joanną Iskrzyńską-Steg, radną powiatową Grażyną Tylką, także w sojuszu z Podhalańskim Szpitalem, który nabył nowoczesny, ucyfrowiony mammograf. Urządzenie wciąż jednak czeka, aż dopuści go do użytku Wojewódzka Stacja Sanepid. Gościny w ratuszu i nagłośnienia użyczyło Amazonkom Miejskie Centrum Kultury. W profilaktyczną, happeningową akcję włączyły tanecznie się uczennice nowotarskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych, od miesiąca przygotowywane przez swoje nauczycielki: Agnieszkę Chowaniec i Kingę Kasprzak. „Badaj piersi swe i tańcz całe dnie!” – skandowały na cały rynek dziewczyny, tańcząc „Dancing Queen”, „American Country” i „Belgijkę”.

P3900685

Swoim zaangażowaniem dziewczęta – wraz z kolegami trzymającymi baner Amazonek – potwierdziły, że znają medyczne fakty: codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera; że rak piersi dotyka coraz młodsze osoby. Natomiast badanie i wczesna diagnoza mogą uchronić przed rozwojem choroby i jej groźnym dla życia stadium. Dlatego tak ważne, tak konieczne są świadomość i profilaktyka, czyli wszystko, czego symbolem jest różowa wstążka.

Entuzjastyczna atmosfera happeningu z udziałem młodzieży na pewno udzieliłaby się przechodniom, gdyby ziąb i deszcz nie odstraszyły ich od spacerów po rynku. Ale na czas występów deszcz, o dziwo, ustał.

Fot. Anna Szopińska