Droga Papieska - stan na dziś Fot. z archiwum PZD Przetarg na wykonawstwo jest już ogłoszony. Otwarcie ofert nastąpi 15 czerwca. Tak spieszy się Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu z wykorzystaniem 7 milionów zł, które powiat pozyskał z unijnego Funduszu Solidarności.

Roboty przewidziano na lato Fot. Anna SzopińskaDecyzja o przydzieleniu powiatowi takiej sumy - w trybie podziału oszczędności z Funduszu Solidarności - zapadała w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

- Wielokrotnie zabiegał o to starosta, poprał nas wojewoda i pieniądze udało się zdobyć – mówi wicedyrektor PZD, Krzysztof Szlaga. - Wniosek o środki na remont tzw. Drogi Papieskiej, do granic powiatu tatrzańskiego, składaliśmy oczywiście wcześniej, ale wtedy nie udało się zdobyć dofinansowania.

7 milionów pozwoli na gruntowny remont 7 kilometrów 227 metrów Drogi Papieskiej na odcinku Szaflary – Ząb, być może również na przebudowę ok. 4-kilometrowego odcinka Skrzypne – Szaflary – Ostrowsko. Prace będą wykonywane latem.

Odcinki te bardzo ucierpiały podczas ulewnych deszczów w 2010 r., które zniszczyły nie tylko nawierzchnię, ale i podbudowę dróg.

- Jeśli wyremontujemy te odcinki, to największe szkody popowodziowe mielibyśmy naprawione w ok. 80 procentach – mówi Krzysztof Szlaga. - Zostanie jeszcze ok. 1 kilometra 300 metrów drogi Ciche Górne – Dzianisz, na co być może też jeszcze dostaniemy pieniądze.