sadi prokuratura 640x427ZAKOPANE. Niebawem zapadnie decyzja ws. likwidacji niektórych sądów rejonowych. Zniknąć może zakopiańska siedziba wymiaru sprawiedliwości?

Do konsultacji międzyresortowych trafił już projekt rozporządzenia dotyczącego przekształcenia najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Konsultacje w tej sprawie mogą się zakończyć nawet w tym miesiącu.

Oznacza to, że zakopiański sąd może zostać zlikwidowany. Prawdopodobnie stanie się zamiejscowym oddziałem sądu w Nowym Targu. Jak zapewnia szef resortu sprawiedliwości, zmiany w sądownictwie mają na celu przyśpieszenie orzekania. Pomysł na reorganizację placówek nie wszystkim jednak się podoba. Jeszcze w marcu podhalańska posłanka Anna Paluch złożyła w Sejmie interpelację w tej sprawie:

„Odległość z Zakopanego do Nowego Targu to co prawda tylko 20 km, ale wobec wielkiego obciążenia ruchem turystycznym drogi krajowej nr 7, tzw. zakopianki, przejazd miedzy tymi miastami trwa często ok. godziny, czasem znacznie dłużej. Te uwarunkowania stwarzają spore problemy komunikacyjne. Projektowana zmiana w szerszej perspektywie nie przyniesie oczekiwanych korzyści i nie przyczyni się do racjonalizacji kosztów związanych z organizacją sądownictwa. Spowoduje natomiast spore utrudnienia i ograniczenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców” – czytamy w dokumencie.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości zapewniają tymczasem, że dla zwykłego obywatela reorganizacja sądów będzie korzystna.

- Nie zostanie zamknięty żaden sąd - informuje Patrycja Loose, rzecznik prasowy ministra Gowina. - Po wprowadzeniu reformy każdy kto tego potrzebuje będzie miał jeszcze łatwiejszy  dostęp do sądu i będzie mógł w nim załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta. Z punktu widzenia przeciętnego obywatela reorganizacja będzie oznaczała jedynie zmianę szyldu i nieco inne pieczątki na procesowych pismach.