sadiprokuratura2POWIAT NOWOTARSKI. Statystyki wskazują, że nastąpił wzrost przestępstw kryminalnych w lipcu, w stosunku do pierwszego półrocza tego roku na terenie Nowatorszczyzny. Czy to jest związane z okresem wakacji, panującego podczas nich większego luzu?

- W pierwszym półroczu tego roku mieliśmy średnio po 308 karnych w miesiącu, teraz w lipcu było ich 383, a więc zdecydowanie wzrosła ilość takich spraw przez nas prowadzonych – wyjaśnia prokurator Rejonowy Józef Palenik z Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu. Zaznacza on jednak, że nie można zbyt uproszczać danych. Teraz jest zgłoszonych bowiem tyle spraw, co wcale nie znaczy, że wszystkie znajdą finał w sądzie. Jakąś ich część zostanie umorzona, co znaczy tyle, ze prokuratura nie dopatrzy się znamion przestępstwa. Wiele z nich nie jest, bowiem najwyższego kalibru.
Skąd wzrost spraw karnych w lipcu? – Są wakacje, może to się wiąże ze wzrostem przestępstw? – zastanawia się prokurator. Nie ukrywa, jednak, że - jego zdaniem - może być to też związane z większą ilością turystów, przemieszczaniem się ludzi na terenie Podhala.
Warto jednak też pamiętać, że Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu ma też na biegu liczne sprawy z powództwa cywilnego, jednak takie, w które jest zmuszony się włączyć prokurator. – Takich spraw średnio w miesiącu mamy po około 100 – mówi prokurator Józef Palenik.