motoclot19NOWY TARG. W sobotę po południu płyta nowotarskiego lotniska stała się miejscem tragedii na własne życzenie. Jak wynika z początkowych ustaleń funkcjonariuszy, kierujący motocyklem crossowym marki KTM  wjechał pod lądujący szybowiec, który następnie w niego uderzył. 21-letni kierujący motocyklem pomimo udzielonej pomocy i reanimacji zmarł.

Pilotowi natomiast udało się bezpiecznie wylądować. On ani pasażer szybowca nie odnieśli szwanku. Okazało się, że za 21-latkiem przez płytę lotniska  jechał - również na motocyklu crossowym  - kolega w jego wieku, który był świadkiem wypadku.  

Szybowiec należał do nowotarskiego  Aeroklubu. Pilot był trzeźwy i posiadał aktualną licencję. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone. Na miejscu policjanci pod nadzorem prokuratora wykonywali wszystkie niezbędne czynności. O całej sytuacji została powiadomiona Państwowa Komisja Badań wypadków Lotniczych. Dokładny przebieg i okoliczności tego tragicznego zdarzenia wyjaśni śledztwo.

Tylko w minionym tygodniu odnotowała 4 zdarzenia  z udziałem motocykli crossowych.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, podczas zdarzeń w dwóch przypadkach kierujący crossami poruszali się po drodze publicznej pomimo, że motocykle nie były dopuszczone do ruchu. W konsekwencji jeden z nich potrącił kobietę (w Rabce-Zdroju), a drugi spowodował kolizję drogową pod wpływem alkoholu (w Waksmundzie).  Obaj uciekli z miejsca zdarzenia.

W kolejnym przypadku motocyklista na crossie poruszał się po leśnej ścieżce pieszo-rowerowej, gdzie zderzył się czołowo z rowerzystą, kiedy policjanci zostali powiadomieni o całej sytuacji i gdy przyjechali na miejsce, ten wcześniej odjechał. Czwarty przypadek okazał się najtragiczniejszy. 21-latek nie żyje.

Apelujemy do miłośników tego typu pojazdów o rozsądek i niestwarzanie niebezpiecznych sytuacji – ponownie przestrzega mł. asp. Dorota Garbacz, rzeczniczka prasowa nowotarskiej KPP. Przede wszystkim o poruszanie się w miejscach, gdzie jest to bezpieczne, zgodne z przepisami i dozwolone. Pamiętajmy, że za bezpieczeństwo odpowiadamy  wszyscy. Siadając za kierownicę, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za pozostałych. Wystarczy jedna nieodpowiednia decyzja, chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.  Ze strony Policji prowadzone będą działania przeciwko nieprawidłowym zachowaniom motocyklistów. Nie będzie taryfy ulgowej dla tych, którzy będą się poruszać, łamiąc przepisy i stwarzając zagrożenie dla innych.

Fot. KPP Nowy Targ