CBŚP19NOWY TARG. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej KPP zatrzymali i doprowadzili do prokuratury 26-letniego łodzianina, jednego z szajki oszustów, która wyłudziła od starszego mężczyzny kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czynności zmierzające do ujęcia pozostałych członków przestępczej grupy nadal są prowadzone.

 Te wydarzenia rozgrywały się w pierwszej dekadzie sierpnia. Popołudniową porą na telefon stacjonarny starszego pana zadzwonił mężczyzna, przedstawiając się jako policjant CBŚP z Zakopanego i oświadczył, że wraz z innymi funkcjonariuszami chce wykryć grupę fałszerzy bankowych. Oszust wmówił 79-latkowi, że na jego konto wpłacili dużą sumę pieniędzy, które on teraz musi wypłacić i im przekazać. Oczywiście o całej akcji senior nie mógł nic powiedzieć pracownikom banku.

W celu uwiarygodnienia się rozmówca kazał  wybrać numer 997.  79-latek popełnił kardynalny błąd, wybierając numer alarmowy bez przerywania połączenia. Kiedy po drugiej stronie odezwał się mężczyzna, był pewien, że rozmawia z innym policjantem, który potwierdził prowadzenie tajnej akcji.

Pod dom nowotarżanina przyjechał fałszywy policjant, który wręczył seniorowi telefon komórkowy, aby cały czas mogli być z nim w kontakcie. 79-latek wypłacił pieniądze, jednak oszust stwierdził, że to zbyt mało, więc senior zlikwidował lokatę i wypłacił dodatkową gotówkę. Podczas wizyty w banku oszuści doskonale widzieli, co się w danym momencie dzieje. Wiedzieli także, że mężczyzna nie wypłacił wszystkich pieniędzy i będzie to możliwe dopiero we wtorek. Starszy pan po wyjściu z budynku na sąsiedniej ulicy przekazał łącznie blisko 60 tys. złotych fałszywemu policjantowi i oddał  mu otrzymany telefon komórkowy. 

Wieczorem jeden z oszustów skontaktował się z seniorem, pytając czy wszystko w porządku i zapewnił, że pieniądze, które im dał, należały do Policji. Starszy pan zorientował się jednak, że padł ofiarą przestępców i o wszystkim powiadomił prawdziwych policjantów. Sprawą zajęli się funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu nowotarskiej KPP pod nadzorem prokuratora.

Oszustów zgubiła wszakże chciwość, gdyż ponownie skontaktowali się z 79-latkiem, żądając przekazania pozostałej kwoty. Kiedy 13. sierpnia około godz. 17.00 jeden z nich przyszedł po pieniądze, wpadł w ręce policjantów.  Zatrzymany 26-latek z Łodzi był już poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Prowadzone w tej sprawie śledztwo wyjaśni dokładny jego udział w tym przestępczym procederze.

Podejrzany następnego dnia został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszał zarzuty oszustwa tj. art. 286§1 k.k., za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.  Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec niego 3 miesięczny areszt.  Policja pod nadzorem prokuratury nadal prowadzi czynności w tej sprawie.

Jednocześnie ostrzega potencjalne ofiary oszustów, zwłaszcza osoby starsze:

PAMIĘTAJ !

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer, opowiedz o tym zdarzeniu i poinformuj policję!!!

Fot. KPP Nowy Targ