psychotrop191POWIAT NOWOTARSKI. Kilka dni temu policjanci zatrzymali 30-leniego mieszkańca powiatu nowotarskiego, który miał przy sobie substancje psychotropowe. Mężczyzna wpadł w ręce policjantów podczas kontroli drogowej.

Funkcjonariusze znaleźli przy nim kilka saszetek z zawartością m.in. mefedronu. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania 30-latka, trafili jeszcze na blisko 2 kg tego narkotyku. Mężczyzna został zatrzymany w nowotarskiej komendzie.

Zatrzymany usłyszał prokuratorskie zarzuty z art. 62§1 i 2 z  Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.  Za posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych, grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Mefedron, inaczej 4-metylometkatynon, a potocznie "mefa",  jest związkiem chemicznym stosowanym jako stymulant, czyli substancja psychoaktywna o działaniu pobudzającym. Należy do grupy empatogenów, które powodują charakterystyczne efekty emocjonalno-społeczne, podobne do tych wywoływanych przez ecstasy. Należy do klasy takich narkotyków jak amfetamina i mniej znany katynon. Na rynek został wprowadzony przez izraelską firmę Neorganics, zajmującą się produkcją dopalaczy. Szybko rozprzestrzenił się w Europie jako narkotyk "rekreacyjny", jednak kolejne kraje zaczęły wprowadzać przepisy uznające go za nielegalny. 

Fot. KPP Nowy Targ