Policja Zakopane Fot. Łukasz RazowskiSezon rowerowy ruszył pełną parą, a wraz z nim aktywność złodziei. Sportowe cuda zaparkowane pod sklepami, firmami czy szkołami stanowią łakomy kąsek. Jak uchronić się przed kradzieżą roweru? – mówi asp. Roman Wolski, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Rzecznik wyjaśnia, że złodzieje najchętniej wybierają właśnie takie niezabezpieczone lub słabo zabezpieczone przedmioty. - Czasem wystarczy mieć przypięty rower do elementów balustrady, rury w piwnicy, aby skutecznie zniechęcić złodzieja do
działania. Może się zdarzyć, ż kłódka o wartości 10 zł zabezpieczy przed kradzieżą. Wartość jednośladu to najczęściej od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośnikom wycieczek rowerowych Komenda Powiatowa Policji  w Nowym Targu informuje, że jest możliwość bezpłatnego oznakowania roweru – wyjaśnia rzecznik. Dodaje, że rowery znakować można w budynku komendy Policji przy ulicy Konfederacji Tatrzańskiej 1A po uprzednim kontakcie telefonicznym pod nr 18 26 10 414.

Aby oznakować rower, zgłaszający się będzie musiał wylegitymować się dowodem jego zakupu oraz dokumentem tożsamości. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których złodziej chciałby zalegalizować posiadanie roweru, który ukradł – podkreśla asp. Roman Wolski.

Kodeks Karny za kradzież roweru przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności, a za kradzież z włamaniem np. do piwnicy karę ustaloną na 10 lat więzienia. Tymczasem oznakowanie roweru pozwoli na szybką identyfikację i odzyskanie w przypadku utraty.

Pamiętajmy! Unikajmy kupowania za podejrzanie niską cenę dobrej klasy jednośladów od osób nieznajomych, mogą pochodzić z przestępstwa, a osoba, która kupi taki rower naraża się na odpowiedzialność karną. Paserstwo można popełnić umyślnie jak i nieumyślnie, zależnie od tego, czy paser wie o przestępnym pochodzeniu przedmiotu (paserstwo umyślne), czy też w konkretnym przypadku powinien i mógł takie pochodzenie rzeczy stwierdzić na podstawie towarzyszących okoliczności,
np. podejrzanie niskiej ceny, sprzedaży bez dokumentów lub w niekompletnym stanie itp.