DSC01145 640x428Cykl porad na temat bezpiecznych wakacji. Nowotarska Policja radzi:
Jeżeli podróżujemy z dziećmi samochodem, umieszczamy w widocznym miejscu w samochodzie numery telefonów alarmowych (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe). Wcześniej należy nauczyć dziecko jak i kiedy należy z tych numerów korzystać.
Nie zapominajmy o bezpieczeństwie najmłodszych – podróżują oni w fotelikach lub przystosowanych do tego siedziskach.

Gdy ruszamy w góry:
Należy dokładnie zaplanować wyprawę, sprawdzić przebieg trasy na mapie, prognozę pogody, opracować skróconą drogę powrotu na wypadek złego samopoczucia, bądź nagłego pogorszenia pogody. Powiadamiamy bliską osobę lub np. właściciela kwatery dokąd wyruszamy i kiedy wrócimy. Pozostawiamy numer telefonu komórkowego. Wyruszamy rano (pogoda psuje się zwykle po południu). Zabieramy niezbędną ilość prowiantu i płynów, środków opatrunkowych, nakrycia głowy i telefon komórkowy z dobrze naładowaną baterią. Zapisujemy w telefonie numer GOPR – 601 100 300. Pamiętajmy w górach nawet w pochmurne dni łatwo o udar cieplny.
Gdy wyjeżdżamy na dłuższy urlop:
Należy poprosić członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów aby przychodzili do naszego mieszkania, najlepiej aby czynili to codziennie, włączali światło w godzinach wieczornych, aby włączali odbiorniki (telewizor, radio) podlewali kwiaty (np. w widocznym miejscu na balkonie lub tarasie). Wskazane jest, aby spod drzwi mieszkania zabierać ulotki, aby ktoś odbierał pocztę. Wypełniona skrzynka pocztowa jest dla złodzieja sygnałem, że właścicieli nie ma w domu od dłuższego czasu. Jeżeli mamy zaufane osoby, to informujmy je o terminie powrotu z wakacji. Wówczas będą one wyczulone na hałasy dobiegające z naszego mieszkania. Pozostawione w mieszkaniu przedmioty najcenniejsze należy sfotografować, dyskretnie oznakować. W razie ewentualnej kradzieży łatwiej będzie je odzyskać. Istnieje również możliwość zakupienia tzw. symulatorów obecności – urządzeń, które przyłączone do urządzeń domowych będą je włączać automatycznie symulując obecność ludzi w mieszkaniu.
NALEŻYCIE ZABEZPIECZONE MIESZKANIE ZMNIEJSZA RYZYKO KRADZIEŻY Z WŁAMANIEM!!!
W czasie burzy:
Zamykamy wszystkie okna, wyłączamy sprzęt elektryczny, szczególnie odbiorniki wyposażone w anteny zewnętrzne. Unikamy rozmów przez telefon komórkowy gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy w podróży, zatrzymujemy samochód i staramy się przeczekać burzę w miejscu bezpiecznym. Nie parkujemy pod drzewami, słupami, rusztowaniami i konstrukcjami tablic reklamowych. Gdy pozostajemy pod dachem na zewnątrz budynków, uważamy aby nie dotykać instalacji odgromowej. Gdy jesteśmy w wodzie – natychmiast podpływamy do brzegu (z reguły jesteśmy „najwyższym" punktem na wodzie i dobrym celem dla piorunów). Będąc w górach schodzimy co najmniej 100 metrów poniżej linii grzbietu na stronę zawietrzną, unikamy grani, cieków wodnych, wejść do jaskiń i zagłębień terenu. Góry i woda w czasie burzy są bardziej niebezpieczne niż zwykle!
Będąc w górach pamiętamy, że nie należy schodzić z wyznaczonych szlaków ponieważ możemy utracić orientację w terenie. Sprzyjają temu mgły, które orientację tą utrudniają, a nowicjuszom wręcz uniemożliwiają. Rozpraszają również fale akustyczne, więc gdy ktoś wzywa pomocy możemy jego głos słyszeć z zupełnie innej strony. Planując górską wycieczkę wraz z dziećmi, nie planujemy tras trudnych i forsownych. Pamiętamy , że niektóre szlaki turystyczne przebiegają przez Parki Przyrody i opuszczenie szlaku narazi nas na odpowiedzialność za wykroczenie. Nie pozostawiamy na szlaku śmieci i resztek żywności. Przed rozpoczęciem wycieczki warto poradzić się osoby doświadczonej.
Unikajmy brawury w zachowaniach, na szlak nie zabieramy napojów alkoholowych.
Góry bywają groźne!
Zachowujemy ostrożność nad wodą:
Nie pływamy bezpośrednio po posiłku, po opalaniu, po ciężkim wysiłku. Nie Pływamy w czasie burzy. Unikamy wód nieznanych (stawy, sztuczne zbiorniki), ponieważ mogą one stwarzać zagrożenie kontuzji, urazów, chorób skóry ( np. nadmierna zawartość bakterii kałowych). Korzystamy wyłącznie z kąpielisk strzeżonych, nie odpływamy od brzegu dalej niż 50 metrów, pływamy wzdłuż linii brzegu, najlepiej w towarzystwie dobrego, doświadczonego pływaka. Nie pływamy pod prąd (tak męczymy się bardziej). Nie przeceniamy swoich umiejętności pływackich, nie skaczemy na tzw. „główkę". Przed wejściem do wody należy schłodzić okolice karku, pachwin i serca – wówczas nie narażamy organizmu na szok termiczny.
Pamiętajmy, że alkohol i brawura nad wodą to najczęstsze przyczyny tragedii.