Plakat spektakluNOWY TARG. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu serdecznie zaprasza na spektakl filmowo-teatralny pt. „Brat naszego Boga", na kanwie dramatu Karola Wojtyły, w reżyserii Artura Dziurmana. Niezwykłe widowisko odbędzie się w najbliższy wtorek, 23 października, o godz. 18, w auli uczelni. Wstęp wolny.

Przedstawienie jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Sekwencje filmowe nakręcono w Opactwie Tynieckim. W dramacie zagrają aktorzy sceny Moliera z Krakowa, w roli głównej wystąpi Maciej Jackowski.

Dramat Karola Wojtyły, tworzony w latach 1944-1950, inspirowany jest postacią i losami polskiego powstańca, malarza i zakonnika, św. brata Alberta Chmielowskiego. Odczuwa on zarazem powołanie do sztuki i do niesienia pomocy potrzebującym, co wywołuje niemal rozdarcie wewnętrzne. Ostateczną decyzję podejmuje, oglądając swój obraz Ecce homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Adam Chmielowski przemienia się w Brata Alberta i zakłada Zgromadzenie Braci Albertynów.

Przewija się w dramacie również problem rewolucji. Bunt wobec ucisku, chęć wolności, są uzasadnione i nie potępione, lecz większą wolnością jest Miłosierdzie. W latach budowania komunizmu był to wyraz stosunku do marksistowskiej ideologii, a dla duchownych – przykład postawy wobec rewolucji.

Karol Wojtyła od najmłodszych lat widział w Adamie Chmielowskim wzór do naśladowania. Często porównuje się życie przyszłego papieża do życia Brata Alberta. Obaj w młodości fascynowali się sztuką, obaj również wybrali służbę Bogu. Jako Jan Paweł II kanonizował Brata Alberta 12 listopada 1989 roku.