Warsztaty ludowych pieśni sobótkowych z Agnieszką Banaś
 

NOWY TARG. Agnieszką Banaś zaprasza na warsztaty ludowych pieśni sobótkowych które odbędą się w sobotę 15 czerwca od 10:00 w Spółdzielczym Domu Kultury w Nowym Targu.

Jan sobótkowy (nazwa pogańska), dziś Święty Jan, to postać w kulturze słowiańskiej bardzo ważna. Około 21, 22 czerwca (przesilenie letnie) obchodzimy w Polsce Noc Kupały. Podobne święto jest celebrowane na Ukrainie Свято Івана Купала, w Rosji Иван Купала, w Szwecji, Finlandii Middsummer czy w Brazylii São João. Kiedy nadchodzi lato rozkwita temat miłości, płodności, ognia i wody. Jest wiele pieśni tradycyjnych, które mówią o tej tematyce. W nich odnajdujemy wielość obrzędów i magii. 

Tradycyjne pieśni polskie i pieśni ukraińskie, białoruskie, rosyjskie czy bałkańskie rozmawiają ze sobą używając tej tematyki. Dyskusja to barwna, ciekawa i inspirująca. W pieśniach różnych języków odnajdujemy podobne motywy tematyczne, melodie czy rytmy. Na spotkaniu nauczymy się pieśni ludowych z różnych krajów słowiańskich. 

Zgłoszenia pod numerem telefonu 792 92 02 33 do 12.06.19 

Warsztaty odbędą się przy minimalnej liczbie 6 osób, grupa zaś maksymalnie będzie liczyła 12 osób. 

Koszt: 35 zł 
Opłaty można dokonać na miejscu. 

Agnieszka Banaś 
Głównie związana z nurtem muzyki tradycyjnej, od lat wykonująca pieśni ludowe. Uczestniczka, inicjatorka, organizatorka warsztatów, spotkań z kulturą tradycyjną. Badaczka kultury ludowej u źródła. 
Prowadzi swój zespół. Obecnie koncentruje się na tworzeniu materiału autorskiego. Pisze własne teksty i komponuje muzykę. Skupia się na pracy z muzykami, którzy tworzą wspólne brzmienie. Współpracuje na stałe z Romanem Wierciochem – pianistą i Grzegorzem Klimczakiem – basistą. W repertuarze znaleźć można zarówno aranżowane pieśni ludowe jak i autorskie piosenki z elementami poezji, jazzu i popu. 
Współtworzy zespół wokalny Strojone. 
Występuje jako wokalistka w spektaklu Preludium Słowiańskie i widowisku Hulanki w reżyserii Agnieszki Glińskiej. 
Występuje jako śpiewaczka i performerka w spektaklu Aujourd'hui c'etait mon anniversaire w reżyserii Rachy Baroud. 
Prowadzi warsztaty śpiewacze. 
Koncertuje. 

Na co dzień uczy języka polskiego obcokrajowców.