biwarzap201NOWY TARG. Burmistrz Nowego Targu, Miejski Ośrodek Kultury i Muzeum Drukarstwa serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 - jednego z najważniejszych triumfów oręża polskiego.

Bez tego zwycięstwa, na przedpolach Warszawy, losy Polski i Europy potoczyłyby się inaczej, o czym pisał Edgar Vincent D'Abernon – przewodniczący Międzysojuszniczej Misji do Polski: „18. decydująca bitwa w dziejach świata (...) Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji" – przypominają organizatorzy.

Z tej okazji zachęcamy do udziału w otwarciu wystawy czasowej pn. „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa" , 14. sierpnia 2020 r., o godz. 17.30 w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, ul. Jana III Sobieskiego 4.

bitwarzap202

Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku. Wystawa przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami. Następnie o godzinie 19.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w Kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po której nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych na nowotarski Rynek.

Od godziny 20.00 rozpoczną się przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców pod Tablicą Pamięci 1920 pod Ratuszem Miejskim. Później wraz z Miejską Orkiestrą Dętą pod batutą kapelmistrza Marcina Musiaka wspólnie zaśpiewamy pieśni legionowe.

Na koniec zapraszamy na seans filmu patriotycznego o Bitwie Warszawskiej 1920.