Stando204NOWY TARG. Burmistrz Nowego Targu zaprasza na wystawę "IKONY Małgorzaty Stańdo". Uroczysta inauguracja wystawy odbędzie się 12. sierpnia o godzinie 17.00 w Muzeum Drukarstwa, ul. Jana III Sobieskiego 4.

Ekspozycja organizowana jest w ramach upamiętnienia Święta Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Uczczenia 100-rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

Małgorzata Stańdo urodziła się w Nowym Targu, pochodzi z Szaflar, gdzie z okna swojego pokoju podziwiała Tatry, które zawsze są dla niej inspiracją. Pracą zawodową związana z Orawą, sercem z Krakowem.

standozap201

Z zawodu nauczyciel matematyki i wychowawca salezjański. Przez 17 lat związana pracą z Salezjanami w Czarnym Dunajcu. Tam też zrodziła się fascynacja ikonami. Próbowała malować na szkle, akwarelą, farbami akrylowymi i olejnymi, zdobić decoupage, szydełkiem i wyplatać sweterkowe cuda. Jednak najpiękniejsza i najtrudniejsza jest praca nad ikoną -ponadczasowym fenomenem sztuki sakralnej. Ikony tak bardzo urzekają swoim pięknem i tajemnicą, blaskiem złota i ciepłem koloru.

Stando204

Stando205

Stando206

Ukończyła warsztaty ikonopisania w Wadowicach pod kierunkiem Barbary i Krzysztofa Cudo oraz w Krakowie u Jezuitów pod kierunkiem Ojca Zygfryda Kota z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Sztuki Sakralnej.

Potrafi godzinami opowiadać o ikonach i ich powstawaniu…

Wpatrując się w ikonę odczuwa się mocniej obecność Boga, odczuwa się harmonię, doznaje się piękna, ale malując pisząc ikonę przeżywa się tak bardzo, przebywa się w innej przestrzeni, gdzie jest ciepło, piękno i miłość…

Ikony maluję z wdzięczności za każdy dobrze przeżyty dzień, za cudownych ludzi wokół siebie. Ikony piszę bo w tym odnajduję radość i spokój…