Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Jak odzyskać 100% VAT z zakupu paliwa do samochodu firmowego?

Dnia: wtorek 10 września 2024, Autor: Maciej Zubek

Wiele osób, prowadzących działalność gospodarczą, posiada samochód firmowy. Rozliczanie opłat za zakup paliwa może być dla nich problematyczne, dlatego warto, by poznały przepisy, obowiązujące aktualnie w tym zakresie.

Większość przedsiębiorców w Polsce nie odlicza całości VAT od wartości paliwa, zakupionego do przejazdów pojazdem firmowym. Uniemożliwiają to przepisy podatkowe, obowiązujące na terenie naszego kraju. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy paliwo zostało nabyte poza granicami Polski. W 2008 roku polski rząd zmienił przepisy, dotyczące odliczania VAT od kosztów paliwa, kupionego do celów firmowych. Stało się tak w konsekwencji wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Polscy przedsiębiorcy byli jednak zmuszeni do długiego czekania na uprawomocnienie się odpowiednich przepisów w tym zakresie.

Uwarunkowane wieloma kwestiami pozwolenia na odliczanie pełnego podatku VAT od kosztów zakupionego paliwa, weszły w życie dopiero 9 lat temu. Zgodnie z ich brzmieniem 100% VAT mogli jednak odliczyć tylko ci właściciele przedsiębiorstw, którzy posiadali dokładnie prowadzoną ewidencję wykorzystania pojazdu do celów firmowych. W innym przypadku, osoba prowadząca działalność gospodarczą i kupująca paliwo do swojego pojazdu, mogła skorzystać tylko z częściowego odliczenia podatku VAT, sięgającego najwyżej jego 50%. Dla porównania, kwestia odliczania podatku VAT od kosztów zakupu paliwa do firmowego samochodu, nie jest żadnym problemem w większości krajów Unii Europejskiej. Kwota odliczenia wynosi tam 100%. Ponadto prawo do całkowitego odzyskania tej kwoty, mają nie tylko przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoją działalność w danym kraju, ale również w innych państwach Unii.

Pełne odliczenie podatku VAT dla samochodów firmowych od paliwa kupionego za granicą

Polski przedsiębiorca może kupić paliwo w Niemczech, Czechach, czy na Słowacji i odliczyć od kosztów jego zakupu całkowitą kwotę VAT, na zasadach podatkowych obowiązujących w danym państwie. Pozwalają one na pełne i nieograniczone odliczanie podatku VAT od paliwa przy jego zakupach do celów firmowych. Warto wiedzieć, że po opłaceniu takiego zakupu na zagranicznej stacji benzynowej, podatek VAT, jaki figuruje na otrzymanej fakturze, jest zwracany polskiemu klientowi, przez Urząd Skarbowy danego państwa.

Dla przykładu, po nabyciu paliwa w Czechach, zwrotu podatku dokona czeski fiskus. Proces ten należy rozpocząć, wypełniając odpowiedni wniosek o zwrot podatku na formularzu VAT-REF, który można znaleźć w internecie. Wypełniony formularz należy złożyć w formie wyłącznie elektronicznej, korzystając z systemu e-Deklaracje. Do wniosku powinny być dołączone dowody zakupu paliwa, w postaci faktur lub paragonów fiskalnych. Faktura nie jest potrzebna w państwach, takich jak: Czechy, Słowacja, Litwa, Węgry, Słowenia, Niemcy, Austria, Francja, Belgia, Luksemburg czy Holandia. Dla urzędów skarbowych w tych krajach wystarczający jest rachunek fiskalny za nabyte paliwo do firmowego samochodu. Wniosek powinien być złożony do 30 września kolejnego roku kalendarzowego, za okres roczny lub kwartalny.

Wypełniając formularz w internecie, warto również zajrzeć na stronę bet.pl, by poznać wyniki rozgrywek sportowych. Przy składaniu wniosku rozliczającego kwartał, kwota zwrotu nie może być mniejsza niż 400 euro. Rozliczenie za cały rok może minimalnie opiewać na kwotę zwrotu w wysokości 50 euro. Prawo do odliczenia 100% podatku VAT od kosztów zakupionego za granicą paliwa ma każda osoba, która ma firmę w Polsce, bez względu na typ posiadanego pojazdu i rodzaj paliwa, jednak musi mieć udokumentowany pobyt zagraniczny, wiążący się z prowadzoną działalnością gospodarczą.  

Odliczanie podatku VAT od nabytego paliwa do pojazdu firmowego, jest problemem dla wielu polskich przedsiębiorców. Chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem w tej kwestii jest zakup paliwa za granicą, co pozwala na odzyskanie 100% podatku VAT.

No Comment.

Reklama

Partnerzy