Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Jak sprawdzić, kto dzwonił? Zobacz, jak zidentyfikować rozmówcę!

Dnia: środa 15 listopada 2023, Autor: Maciej Zubek

Połączenia przychodzące od nieznanych numerów często wywołują negatywne uczucia u wielu osób korzystających z telefonów komórkowych. Wynika to z mnogości oszustw, jakich podejmują się cyberprzestępcy. Każdy, kto korzysta ze smartfona, jest narażony na ataki w ramach scamu i vishingu telefonicznego. Zobacz, jak się przed tym chronić!

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy jest narażony na ataki przestępców próbujących wyłudzić dane osobowe, hasła oraz loginy do kont bankowych. Kluczem do utrzymania wysokiego bezpieczeństwa rozmów telefonicznych jest zachowanie zdrowego rozsądku. Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić, kto dzwonił do Ciebie? Zobacz poniższy poradnik!

Dlaczego warto identyfikować nieznane numery telefonów?

Jeśli nie chcesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych lub innego oszustwa telefonicznego, koniecznie zacznij sprawdzać nieznane numery od nadawców połączeń. W ten sposób unikniesz ryzyka, że ktokolwiek wyłudzi od Ciebie dane osobowe albo hasła logowania do Twojego rachunku bankowego.

Kluczowy powód, dla którego warto weryfikować nieznane numery telefonów 
to bezpieczeństwo. Najczęściej wyszukiwanym numerem telefonu w ostatnim miesiącu jest numer 606670376. To potencjalne zagrożenie próbą wyłudzenia i oszustwa telefonicznego.

Jak sprawdzić obcy numer telefonu? Krok po kroku

Wyszukiwarka numerów telefonów online to dobry sposób, aby znaleźć wiele przydatnych informacji o konkretnym numerze telefonu. Wystarczy, że wykonasz dwa proste kroki:

  1. Wprowadź numer telefonu do wyszukiwarki, aby przeanalizować bazę danych.
  2. Przejrzyj pozyskane informacje w formie opinii innych osób, które miały styczność 
    z danym numerem.

Cała procedura weryfikacji zajmie Ci nie więcej niż kilkanaście sekund. Dzięki temu ekspresowo sprawdzisz, kto do Ciebie dzwoni i czy warto w ogóle odbierać nieznane połączenie. Opinie innych osób to dobre źródło informacji, które pomoże Ci oszacować ryzyko odebrania przychodzącego połączenia od obcego numeru.

Oszustwa telefoniczne – na co musisz uważać?

Na ten moment do oszustw polegających na wyłudzeniu danych osobowych dochodzi nie tylko w przestrzeni internetowej. Obecnie nawet połączenia telefoniczne niosą ze sobą ryzyko, że nadawcą jest oszust.

Popularne metody stosowane przez cyberprzestępców telefonicznych to: scam i vishing. 
To metody, które polegają na podszywaniu się pod instytucje publiczne i znane przedsiębiorstwa w celu wyłudzenia danych osobowych.

Czym skutkuje kradzież danych osobowych przez telefon?

Niestety wciąż wiele osób nie ma świadomości odnośnie do tych zagrożeń i staje się ofiarą wyłudzenia. To niesie ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. W wyniku kradzieży poufnych danych może dojść do zaciągnięcia pożyczki, kredytu lub podpisania umowy, 
np. na raty telefoniczne online.

Niektóre efekty wyłudzenia danych osobowych podczas rozmowy telefonicznej są wyjątkowo dotkliwe. Kiedy wierzyciele zaczną ubiegać się o spłatę zobowiązań, których nie zaciągnąłeś, musisz czym prędzej wyjaśnić sprawę wyłudzenia na policji.

– Materiał partnera

No Comment.

Reklama

Partnerzy