Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Jaka jest odpowiedź na pytanie: ile zarabia nauczyciel w Polsce?

Dnia: poniedziałek 13 marca 2023, Autor: Maciej Zubek

Ludzie wykonujący zawód nauczyciela nie mają łatwej pracy. To, jaką wiedzę posiadają, a nawet bardziej w jaki sposób przekażą ją innym wpływa na przyszłość dzieci, które uczą każdego dnia. Czy nauczyciele w Polsce są odpowiednio wynagradzani za swoją wiedzę i umiejętności? Jak kształtuje się pensja nauczycieli? Od czego zależy wysokość ich wynagrodzenia?

Ile zarabia nauczyciel w Polsce?

Wynagrodzenie nauczycieli w Polsce jest określone poprzez Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej odnoszące się do wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia dla nauczycieli. Jest ono również oparte na ogólnych warunkach przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, a także wynagrodzenia otrzymywanego za pracę w dniu wolnym od pracy. Zgodnie z powyższym wysokość wynagrodzenia zależy od kilku czynników m.in. stopnia zaawansowania oraz poziomu wykształcenia. Pedagog z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym zarabia od 2949 zł brutto w przypadku nauczyciela stażysty do 4046 zł brutto w przypadku nauczyciela dyplomowanego. Pedagog z tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego albo z tytułem licencjata z przygotowaniem pedagogicznym może liczyć na zarobki od 2818 zł brutto jako stażysta do 3523 zł brutto w przypadku nauczyciela dyplomowanego. W przypadku pedagoga z tytułem licencjata, ale bez przygotowania pedagogicznego albo z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego, czy nauczycielskiego kolegium języków obcych można liczyć na zarobki rzędu od 2800 zł brutto jako stażysta do 3079 zł brutto jako nauczyciel dyplomowany. Więcej o tym ile zarabia nauczyciel oraz jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać tytuł wyższy niż stażysta, a dzięki temu zarabiać więcej, można przeczytać w powyższym artykule.

Jakie dodatki może otrzymać nauczyciel?

Wynagrodzenie zasadnicze to tylko część wypłaty, na jaką może liczyć nauczyciel. Do pensji nauczycielskiej wliczają się też różnego rodzaju dodatki. Pierwszym z nich jest dodatek za wysługę lat. W praktyce oznacza to, że za każdy przepracowany rok nauczyciel otrzymuje dodatkowy 1% wynagrodzenia zasadniczego. Maksymalnie może to być 20% wynagrodzenia zasadniczego. Kolejnym jest dodatek z tytułu pracy w uciążliwych oraz trudnych warunkach. Może to być praca np.: w zakładzie poprawczym albo z dziećmi z zaburzeniami psychicznymi. W takim wypadku dodatkowe wynagrodzenie regulowane jest przez placówkę, w której nauczyciel podejmuje zatrudnienie. W zależności od miejsca pracy nauczyciele mogą liczyć jeszcze na takie dodatki jak: dodatek funkcyjny za wychowawstwo, dodatek motywacyjny, czy dodatek wiejski. Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje również za pracę w godzinach nocnych oraz poza ustalonym czasem pracy.

Czynniki wpływające na wynagrodzenie

Poza powyższymi czynnikami na wpływ wynagrodzenia mogą mieć również takie dodatki jak nagrody i odznaczenia. Można tu zaliczyć m.in. nagrody z okazji różnych jubileuszy, trzynaste pensje, czy wypłaty, które nauczyciel może otrzymać ze specjalnego funduszu nagród. Jak widać to, ile tak naprawdę może zarobić nauczyciel jest uzależnione od wielu czynników i ciężko jednoznacznie określić wysokość wynagrodzenia. Szczegółowe informacje z wyszczególnieniem od czego zależą poszczególne aspekty wynagrodzenia można przeczytać na portalu Poradnik Pracownika. Czy warto zostać nauczycielem w Polsce i podjąć pracę w tym zawodzie? To zależy od wielu czynników m.in. motywacji do pracy i powodów, dla których dana osoba chce podjąć się wykonywania tego zawodu. Jeśli jednym z aspektów są zarobki to powyższe artykuły mogą pomóc w podjęciu decyzji.

mat. partnera

No Comment.

Reklama

Partnerzy