Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Jaki jest aktualnie wymiar urlopu ojcowskiego?

Dnia: sobota 23 września 2023, Autor: Maciej Zubek

Po narodzeniu dziecka nie tylko matka może skorzystać z prawa do urlopu. Przepisy wskazują także na urlop ojcowski, który może zostać wykorzystany przez ojca dziecka. Aby skorzystać z takiego przywileju, trzeba pamiętać o kilku formalnościach. Musimy przede wszystkim dostarczyć pracodawcy wniosek o urlop ojcowski. Czym cechuje się ten dokument? Jaki jest aktualnie wymiar urlopu ojcowskiego? Co jest najważniejsze w tej kwestii?

Urlop ojcowski

Wiemy już, komu przysługuje urlop ojcowski. A jaki jest wymiar tego urlopu? Okazuje się, że pracownik ma możliwość złożenia wniosku o urlop ojcowski na okres 14 dni kalendarzowych. Można z nich skorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Istotne jest to, że każda z tych części powinna wynosić tydzień. Ponadto, ojcowie muszą mieć na uwadze określony czas na wykorzystanie urlopu. Trzeba z niego skorzystać nie później niż do:

  • Upływu 24 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku odnośnie przysposobienia dziecka do lat 7 (gdy odroczony został obowiązek szkolny – do lat 10).
  • Ukończenia 24 miesiąca życia dziecka. 

Czy wniosek o urlop ojcowski jest koniecznością? Przepisy jasno mówią o tym, że pracownik powinien dostarczyć pracodawcy odpowiedni wniosek o urlop ojcowski. Nie bez znaczenia jest to, aby złożyć dokument w zakładzie pracy w terminie 7 dni przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego. Okazuje się, że bardzo często dokument ten jest wysyłany do ZUS, co pozwala na wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Wniosek podpisany przez pracodawcę jest bowiem potwierdzeniem udzielenia urlopu. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika. Dzięki temu nie będziemy dłużej zastanawiać się nad tym, jak skorzystać z danego urlopu. 

Elementy wniosku o urlop ojcowski

Co powinno znajdować się we wniosku o urlop ojcowski? Ogromnie ważne jest zachowanie formy pisemnej wniosku, co zostało wskazane w Kodeksie pracy. Poza tym dokument musi zawierać następujące informacje:

  • Imię i nazwisko pracownika
  • Miejscowość i data złożenia wniosku
  • Dane pracodawcy
  • Imię i nazwisko dziecka
  • Prośba o udzielenie urlopu
  • Wymiar urlopu
  • Podpis pracownika
  • Data początkowa i końcowa urlopu

Możliwe jest także dodanie adnotacji i niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu. W efekcie nie musimy sporządzać osobnego oświadczenia, które jest wymaga podczas starania się o wypłatę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jakie zalety ma urlop ojcowski?

Nie od dziś wiadomo, że urlop ojcowski ma wiele zalet. Godne uwagi są korzyści finansowe, zwłaszcza gdy osoba prowadząca własną firmę skorzysta z takiego rozwiązania. Ilość posiadanych dzieci w tej sytuacji nie ma wpływu na czas urlopu (w przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego). Ojcowie korzystają z takiej opcji bez względu na to, czy matka jest zatrudniona, czy też wykorzystuje urlop macierzyński. Te kwestie są od siebie niezależne i można je pobierać w różnych okresach. 

Bardzo ważne jest to, aby wniosek urlopowy wypisać co najmniej na 7 dni przed chęcią udania się na urlop. Plusem jest to, że pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego. Pracownik  w takim przypadku korzysta także z zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia społecznego. Ponadto, jest w tym czasie objęty ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Po zakończeniu urlopu ojcowskiego można z powodzeniem domagać się urlopu wypoczynkowego. 

Opieka nad nowonarodzonym dzieckiem to spore wyzwanie dla młodych rodziców. Nic więc dziwnego, że mężczyźni bardzo chętnie wybierają się na urlop ojcowski, tak aby odciążyć matkę i pomóc jej w opiece nad dzieckiem. W tym wypadku przepisy informują nas o możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego w wymiarze 14 dni roboczych. Można je wykorzystać w dowolnym okresie, do ukończenia 24 miesiąca życia przez dziecko. Aby cieszyć się z tego przywileju, trzeba wypełnić na piśmie odpowiedni wniosek. W nim wskazujemy istotne informacje, które dotyczą danych dziecka, naszych danych, daty urlopu, danych pracodawcy itp. Następnie przekazujemy dokument pracodawcy i czekamy na informację zwrotną. 

No Comment.

Reklama

Partnerzy