Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Jarmarki nowotarskie kiedyś i dziś… 

Dnia: niedziela 10 kwietnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Nowy Targ dla Nas – górali z Podhala, Pienin, Spisza i Oraw – kojarzy się przede wszystkim z jarmarkami. Od wieków targowica była miejscem, gdzie górale się spotykali i handlowali.

W Nowym Targu można było kupić wszystko. Współczesne jarmarki podobnie jak hokej, zakłady kuśnierskie i słynne nowotarskie lody jednoznacznie kojarzą się z tym miastem. To właśnie tutaj w latach 70-tych ubiegłego wieku, można było nabyć nowinki prosto z Ameryki oraz modne wówczas kożuchy. 

Tradycja organizowania jarmarków w Nowym Targu przetrwała tu do czasów współczesnych, jednak w ciągu wieków zmianie ulegały ich forma, miejsce i czas trwania.

Obecnie znany nie tylko w Polsce, ale i popularny wśród Słowaków, nowotarski jarmark odbywa się w każdy czwartek i sobotę. Pomimo tego, że podczas pandemii jarmarki ucichły, klientów brakowało tO jednak dzisiaj ponownie „budzą się do życia”, a klientów przybywa zarówno miejscowych, jak i naszych sąsiadów z zagranicy. 

Co roku w Nowym Targu odbywa się także wydarzenie, cieszące się popularnością, współczesny Jarmark Podhalański. Organizowane od 2000 roku w sierpniu jest imprezą łączącą handel z promocją regionu, jego tradycji i kultury. Na Jarmarku w 2005 roku po raz pierwszy zaprezentowano hejnał, który rozbrzmiewa z miejskiego ratusza codzienne, co trzy godziny od 9 do 21. Jest to melodia „Idzie Jasiek na zbój”, skomponowana przez związanego z Podhalem Józefa Edmunda Titza. Hejnał miał być hołdem dla papieża Jana Pawła II, którego Titz uczył muzyki i śpiewu w Gimnazjum Państwowym w Wadowicach. 

Niestety z powodu sytuacji w ostatnich latach kulturalne wydarzenie w kalendarzu miasta miało miejsce aż w 2019 roku! Mieszkańcy jak i turyści z uśmiechem na twarzy wspominają czasy Jarmarku Podhalańskiego, który przyciągał tłumy na rynek Nowego Targu. W tym roku z niecierpliwością wszyscy czekają na informację- wstępna data Jarmarku to 12-14 sierpnia. 

Karolina Łaciak

Zdjęcie: „jarmark w Nowym Targu przed wojną ”Źródło: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

No Comment.

Reklama

Partnerzy