
W 2024 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Nowym Targu świętuje 50-lecie swojego istnienia. Jubileusz ten jest okazją do refleksji nad bogatą historią placówki oraz wspólnym celebrowaniem jej osiągnięć. Cały rok szkolny upływa pod znakiem wydarzeń rocznicowych, a ich kulminacją będzie uroczysta gala, która odbędzie się 26 listopada 2024 r. w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu.
Jednym z pierwszych akcentów obchodów było posadzenie jubileuszowego drzewka, które miało miejsce 10 października, w Światowy Dzień Drzewa. Wybrano Jabłoń Rajską o wdzięcznej nazwie „Ola”, która już od wiosny zachwycać będzie pięknem różowych kwiatów, a jesienią – obfitością owoców. To wyjątkowe drzewko posadzono na honorowym miejscu, pośrodku trawnika, w jednej z wnęk budynku szkolnego, by na trwałe upamiętniało ten ważny jubileusz.

Sadzenie „Oli” odbyło się pod hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Drzewa – „Święto drzewa łączy pokolenia”. W symbolicznej ceremonii wzięli udział przedstawiciele wszystkich grup wiekowych związanych z placówką. Od najmłodszych uczniów przedszkola i szkoły podstawowej, po najstarszych uczniów szkoły przysposabiającej do pracy oraz szkoły branżowej. Towarzyszyli im nauczyciele, a wśród nich m.in. panie: Anna Chowaniec, Małgorzata Chowaniec, Elżbieta Motyka, Elżbieta Gach, Monika Hołowczak-Banot, Anna Wójcik-Chowaniak, Jadwiga Matusiewicz, Justyna Kamieniecka, Monika Poręba-Strycharz, Halina Szewczyk, a także wicedyrektor Anna Trybuła oraz dyrektor Urszula Filas. Nad prawidłowym przebiegiem prac ogrodniczych czuwał Kacper Pajerski, uczeń szkoły przysposabiającej do pracy, wspierany przez panią Marię Michalik.

Jubileuszowe drzewo symbolizuje wartości i aspiracje społeczności szkolnej, które rozwijały się przez ostatnie 50 lat. Tak jak jabłoń będzie rosnąć z każdym rokiem, tak i ośrodek będzie dalej budować swoją przyszłość, mierząc się z wyzwaniami i osiągając kolejne sukcesy.
Obchody jubileuszu będą trwały przez cały rok, zapewniając wiele okazji do wspólnego świętowania i refleksji nad historią placówki, która na przestrzeni pięciu dekad stała się ważnym ośrodkiem edukacyjnym i wychowawczym w regionie.