Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Kadeci pod urokiem Krakowa – Teatr Stary i arcydzieła malarstwa

Dnia: czwartek 17 listopada 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG – KRAKÓW. Niezapomnianych wrażeń w kontakcie ze sztuką wysoką dostarczyła uczniom klas pierwszych mundurowego Liceum wycieczka do Krakowa.

Kadeci mieli niecodzienną okazję uczestniczenia w warsztatach teatralnych w obiekcie Teatru Starego – takich samych, jakie odbywają studenci szkół teatralnych. Warsztaty – o walorach zabawowych – służą integracji grupy, rozwijaniu komunikacji interpersonalnej i kreatywnego myślenia. Z uczniami prowadził je pedagog teatralny Teatru Starego – Łukasz Zaleski, nie skąpiąc anegdot z życia teatru. Przed gronem kadetów otworem stanęła jedna z trzech sal widowiskowych, ale też kulisy i cała maszyneria teatralnego zaplecza. Kadeci już mogli zobaczyć scenografię i rekwizyty wchodzącego właśnie na afisz „Wesela”.

Na krakowskiej starówce znajduje się Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie po spotkaniu z teatralną kuchnią odbyła się z kolei lekcja muzealna pod hasłem „Co z tą Damą? Gdzie ten Rembrandt?”. Dzięki przewodniczce z Muzeum kadeci przez dwie godziny poznawali historię powstania Muzeum, dzieje rodziny Czartoryskich i historię bogatych zbiorów oraz najciekawszych, najcenniejszych eksponatów. Lekcja muzealna była też powtórką z historii sztuki i trendów panujących w poszczególnych okresach. Średniowiecze, renesans, barok to bowiem epoki zmieniających się filozofii, kanonów sztuki, ideałów człowieka, malarskich technik.

Zwiedzając kolejne pomieszczenia, kadeci zbliżali się do ujrzenia dzieła wielkiego mistrza – „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, w 2016 roku odkupionej przez państwo od Fundacji Rodziny Czartoryskich. To arcydzieło epoki renesansu Leonardo namalował ok. 1489 roku.

Drugim obiektem bliskiego spotkania stał się obraz równie wielkiego mistrza – Rembrandta: „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”, namalowany w 1638 roku.  Obcowanie z dwoma arcydziełami, ich historią, tajnikami warsztatu mistrzów były przysłowiową „wisienką na torcie” pobytu kadetów w grodzie Kraka.

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy