Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Kadeci w hołdzie ofiarom Zagłady

Dnia: sobota 3 września 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG. Pełen poruszających wydarzeń był trzydniowy program 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala. Brała w nich udział również delegacja Prywatnego LO dla Młodzieży ze sztandarem Szkoły.  

30. sierpnia każdego roku oddawany jest hołd podhalańskim ofiarom Holocaustu. To dzień, w którym przed 80 laty na murawie stadionu zostali zgromadzeni wszyscy mieszkańcy nowotarskiego getta i Żydzi przywiezieni z sąsiednich miejscowości – do selekcji, a następnie do rozstrzelania na kirkucie, skierowania do obozów pracy lub transportu w nieludzkich warunkach do obozu zagłady w Bełżcu.  

Na zaproszenie przedstawicieli Fundacji Rodziny Popielów „Centrum”, realizującej projekt „Ludzie nie liczby”, z inicjatywy której zorganizowano powiatowo-miejskie obchody, nasi kadeci postanowili wziąć udział w tych uroczystościach wystawiając poczet sztandarowy.

Wspomnieć trzeba, że mundurowa młodzież bardzo ściśle współpracuje z Fundacją – m.in. poprzez sprzątanie kirkutu w Nowym Targu czy uczestnictwo w uroczystościach odsłonięcia pomnika na kirkucie z wystawieniem pocztu sztandarowego.

Upamiętniające ofiary Zagłady uroczystości na nowotarskim stadionie nieopodal stacji kolejowej rozpoczęły się o godzinie 14.00 (właśnie o tej godzinie 80 lat temu odjechał pociąg do obozu zagłady w Bełżcu z mieszkańcami Podhala pochodzenia żydowskiego). Obecni byli przedstawiciele szkół podstawowych ze sztandarami, organizatorzy, a także potomkowie tych, których 80 lat temu rozstrzelano na cmentarzu żydowskim i wywieziono do Bełżca.

Niesamowite wrażenie na uczestnikach uroczystości zrobiła opowieść jednej cudem ocalonej uczestniczki tamtych wydarzeń – Janet Appelfield z rodziny Singerów, która miała wówczas 7 lat… Odczytano również prawie 3 tysiące imion i nazwisk wszystkich Żydów z Podhala, którzy ponieśli śmierć w akcji „Reinhardt”.

Następnie wszyscy przenieśli się na peron dworca PKP w Nowym Targu, skąd odjechał pociąg  do Bełżca. Tutaj złożono kwiaty, zapalono znicze, oddano hołd ofiarom. Kolejnym miejscem rocznicowych wydarzeń był cmentarz żydowski w Nowym Targu, gdzie 30. sierpnia 1942 roku śmierć ponieśli Żydzi schorowani, niepełnosprawni, powyżej 55 roku życia, za starzy, aby pracować. Tutaj również uczestnicy uroczystości, potomkowie pomordowanych Żydów wspominali swoich przodków. Modlitwy za pomordowanych prowadzili naczelny rabin Krakowa i dwaj księża katoliccy.

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy