Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Kadeci w KL Auschwitz – nigdy więcej ludobójstwa!

Dnia: czwartek 28 kwietnia 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG. W czasie, gdy z Ukrainy napływają wieści o aktach ludobójstwa i masowych grobach – wszystkie klasy mundurowego LO uczestniczyły w zwiedzaniu KL Auschwitz.

Rozległy teren obozów koncentracyjnych i obozu zagłady; teren działającej przez pięć okupacyjnych lat „fabryki śmierci” to wstrząsający dowód nazistowskich zbrodni na polskich ziemiach i męczeństwa narodów. Wędrówka po miejscu masowej eksterminacji około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 140–150 tysięcy Polaków, około 23 tysięcy Romów, około 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości– była dla młodzieży poruszającą lekcją wojennej historii.

Nie mniejsze wrażenie zrobił na niej widok mnóstwa osobistych rzeczy i ubrań zgładzonych więźniów, w tym dzieci, które razem z dorosłymi szły na śmierć.

Obóz Auschwitz pozostanie dla świata bolesnym symbolem terroru i ludobójstwa, miejscem zagłady wielu patriotów i członków ruchu oporu. Zetknięcie z jednym wielkim ich pomnikiem zostanie kadetom w pamięci na zawsze. Patrząc przez ten pryzmat, znacznie mocniej i głębiej przeżywa się też tragedię Ukrainy.   

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy