Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Karetka z OSP Bukowina Tatrzańska na pomoc Ukrainie

Dnia: poniedziałek 28 lutego 2022, Autor: Anna Zubek

Kompletnie wyposażona i wypełniona darami karetka należąca do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej wyjechała dziś rano spod bukowiańskiej remizy w stronę ukraińskiej granicy. Tam zostanie przekazana druhom ratującym ludzkie życie – relacjonują druhowie.

Już wcześniej aktywnie wspierali liczne akcje pomocowe oraz zbiórkę dla strażaków z Ukrainy:

O zbiórce poinformowała nas Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Zakopanem. Otrzymaliśmy również listę najpotrzebniejszych rzeczy. Nie bez znaczenia jest również to, że niektórzy członkowie naszej OSP są w stałym kontakcie z kolegami z Ukrainy i historie, które od nich słyszymy, są zatrważające.

Teraz zarząd bukowiańskiej OSP podjął też decyzję o przekazaniu ambulansu z wyposażeniem, by służył ukraińskim ratownikom. Co to za pojazd?

Samochód to Ford 350E Cutaway z 1993 roku, z automatyczną skrzynią biegów, napędzany silnikiem diesla o pojemności 7400 ccm. Na potrzeby ratownictwa medycznego przystosowany został w Stanach Zjednoczonych. Do naszej jednostki trafił ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Do dnia dzisiejszego pozostawał w podziale bojowym, tzn. w pełni sprawny, wyposażony i gotowy do podjęcia natychmiastowych działań w zakresie ratownictwa medycznego. Używany był do zabezpieczenia imprez oraz podczas wypadków drogowych z udziałem dużej liczby poszkodowanych. W naszej jednostce nadal pozostają inne pojazdy, które będziemy wykorzystywali w działaniach, a dodatkowo od kilku lat w budynku remizy OSP stacjonuje zespół ratownictwa medycznego – czytamy na stronie OSP Bukowina Tatrzańska.

 Ambulans doposażono w namiot pneumatyczny, nagrzewnicę, łóżka polowe oraz koce, a ośrodek zdrowia NZOZ w Bukowinie Tatrzańskiej zapewnił liczne materiały opatrunkowe i środki medyczne.

Przekazanie samochodu nastąpi w pobliżu granicy, a nowi użytkownicy przejdą szkolenie z obsługi sprzętu.

Wszystkim włączającym się w pomoc bardzo serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania dla członka OSP Bukowina Tatrzańska generała Józefa Galicy, który osobiście bardzo zaangażowany był zarówno w pozyskanie karetki na potrzeby naszej jednostki, jak i przekazanie jej ratownikom z Ukrainy – relacjonują druhowie.

fot: Ochotnicza Straż Pożarna Bukowina Tatrzańska

No Comment.

Reklama

Partnerzy