Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu cykliczne organizuje bezpłatne zajęcia edukacyjne i profilaktyczne dla przyszłych, które podejmować będą decyzję o wyborze szpitala, w którym będą rodzić. Wydarzenia, które organizuje Oddział Ginekologiczno-Położniczy obejmują nie tylko dni otwarte tej części szpitala, ale i wykłady tematyczne. I właśnie ostatnio tematem wiodącym byoł „Koktajl hormonów – poznaj przepis na dobry poród i połóg”. Rozmowa z dr Joanną Borzęcką-Klec ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego nowotarskiego szpitala.
Pani ordynator za nami spotkanie dla wszystkich przeszłych mam. Tematyka była związana z gospodarką hormonalną w tym wyjątkowym dla kobiety czasie.
W ramach Międzynarodowego Tygodnia Godnego Porodu, Fundacja „Rodzić po ludzku” organizuje cykl wykładów w różnych miastach. Uczestniczą w tym wydarzeniu różne szpitale i nasz placówka w tym roku pierwszy raz bierze udział w tym programie wsparcia pacjentek. Tegoroczny temat dotyczy zmian hormonalnych w ciąży, w okresie okołoporodowym i w połogu. Pacjentkom chcieliśmy opowiedzieć i uświadomić jak te zmiany wpływają na ciążę, ale też ich odczucia i nastrój.
Zainteresowanie było spore
Tak i cieszymy się, że tyle pacjentek zechciało poświęcić swój czas, był też obecny jeden z przyszłych ojców – to również cieszy. Najważniejsze jest jednak dla nas to, że inicjatywa
spotkała się z tak dobrym odbiorem. Niestety, więcej osób nie byliśmy w stanie pomieścić w naszej sali konferencyjnej więc liczba chętnych była większa niż nasze możliwości. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zrobić tą akcję w większym zakresie.
Akcję zainaugurowała Fundacja „Rodzić po ludzku”?
Trzeba właśnie podkreślić, że pierwszym patronem Tygodnia Godnego Porodu była Fundacja „Rodzić po ludzku”. Ona powstała w 1996 roku jako organizacja pożytku publicznego, żeby wspierać pacjentki. Odpowiadała za zmiany w opiece okołoporodowej w szpitalu, żeby głos i potrzeby pacjentek były zauważane. Ta fundacja włożyła w to wiele pracy i liczą się z nią wszyscy. Pacjentki często szukają tam informacji na temat porodu, opieki, swoich praw. Fundacja ankietuje też szpitale i pacjentki mogą oceniać nasz szpital także. Nie boimy się tego, jesteśmy wdzięczni za taki głos, bo dzięki temu, że pacjentki robią to anonimowo, w domu, już po porodzie – wiemy co jest dobre, ale także w jakim kierunku się zmieniać. To dla nas bardzo ważne, bo właśnie te opinie są dla nas najważniejsze.
Oddział ginekologiczno-położniczy cały czas się zmienia. Jest nowy pokój socjalny.
Wszystko po to, żeby również wesprzeć potrzeby niemedyczne pacjentek. Jak pacjentka musi pozostawać w szpitalu, to chciałaby komfortowo coś sobie przygotować, zrobić herbatę. Sala szpitalna z oczywistych powodów nie jest takim miejscem. Zgodnie z wymogami Sanepidu, nie można sobie tam przynieść choćby czajnika czy zorganizować dla siebie dodatkowy posiłek. Stąd i u nas takie zaplecze socjalne, które powstaje obecnie w większości remontowanych szpitali. My takie zaplecze mieliśmy, ale go właśnie odświeżyliśmy, poprawiliśmy, żeby to było jak najbardziej komfortowe dla pacjentek.
Jakie kolejne zmiany czekają nas na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym?
Staramy się iść dalej i wyremontować salę porodów rodzinnych. Na razie jesteśmy na etapie uzgodnień projektowych. Wszystkie zmiany muszą mieć atest, robimy też kosztorys. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się remont przeprowadzić. Staramy się robić wszystko dla pacjentek, żeby poprawić nie tylko bezpieczeństwo porodu, ale i opieki okołoporodowej. Proces ten posuwa się powoli. Nie da się wszystkiego zrobić jednocześnie, ale sukcesywnie robimy krok za krokiem. Teraz otwieramy bezpłatną szkołę rodzenia i będzie można uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach organizowanych przez szpital, prowadzonych przez doświadczone położne, które na co dzień pracują w warunkach bloku porodowego.