Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Kolędowanie „Srebrnych Nut” – już pod szyldem stowarzyszenia

Dnia: poniedziałek 10 stycznia 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG. Historia senioralnego chóru w stolicy Podhala jest siedmioletnia. Jego niedzielny koncert z kolędowym programem, na scenie Spółdzielczego Domu Kultury,  jest jednak pierwszym pod szyldem stowarzyszenia.

Zawiązane w pierwszej dekadzie grudnia stowarzyszenie, o nazwie identycznej z nazwą Chóru, to świeża sprawa. Prezesuje mu Maria Szewczyk. Wcześniej ta grupa śpiewacza, założona przez b. panią prezes nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kazimierę Luberdę, działała pod jego skrzydłami – jako chór „Srebrne nutki”. Potem chór istniał pod egidą Klubu Seniora, następnie Stowarzyszenia „Aktywny Senior”.

Nieprzerwanie prowadzi tę grupę Piotr Burcan z Rabki-Zdroju – razem z żoną Mariolą współtwórca wokalnych sukcesów „Trioli” i „Triolek”; muzyk, aranżer, akompaniator, sam śpiewak, przy tym Kawaler Orderu Uśmiechu. O publicty dba Jacek Gajownik.

Próby, treningi, zajęcia i występy „Srebrnych Nutek”, a potem „Nut”, przyczyniły się nie tylko do imponującego rozszerzenia repertuaru. Członkowie chóru nabrali wprawy w wykonaniach również wielogłosowych. 10-lecie UTW uświetnił śpiewnik opracowany przez senioralny chór, który od początku cechuje wyjątkowa dbałość o strój i z pietyzmem dobierane jego elementy. Podczas kolędowego koncertu biało-granatowe stroje pań zdobiły czerwone korale i gwiazdy betlejemskie spinające kamizelki. Panowie wystąpili w ciemnych garniturach, z muszkami pod szyją. 

Świeżo utworzone stowarzyszenie współpracuje z władzami miasta, placówkami kultury, także z innymi stowarzyszeniami, zabiegając o sponsorów, granty i dotacje. Potrafi się też koncertowo odwdzięczyć – jak przy góralskiej Wigilii w Mieście czy kolędując w SDK-u. 25 osobowy na razie skład, miejmy nadzieję, powiększy się jeszcze bardziej, bo „Srebrne Nuty” zapraszają do swojego grona miłośników śpiewu w każdym wieku. Próby zaplanowane są w Miejskim Centrum Kultury, w każdy czwartek o godz. 15.00.

Na scenie SDK-u śpiewacza grupa zaprezentowała bardzo szeroki wachlarz pięknych, tradycyjnych kolęd. Kilka osób dało się też namówić na występy solowe. A Piotr Burcan – również solo – wykonał kolędę dedykowaną publiczności.

W imieniu władz miasta podziękowania i życzenia “Srebrnym Nutom” Składała Edyta Garb, kierująca wydziałem obsługi mieszkańców i przedsiębiorców w nowotarskim magistracie.

Fot. Anna Szopińska

No Comment.

Reklama

Partnerzy