Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Krościenko. „Goprówka” oficjalnie otwarta

Dnia: wtorek 8 listopada 2022, Autor: Maciej Zubek

Nowy nowoczesny budynek na miarę XXI wieku moją ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krościenku nad Dunajcem. Został on oficjalnie otwarty i poświęcony z udziałem parlamentarzystów, władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, a także służb mundurowych, ratowników górskich i licznych zaproszonych gości.

– Nasza sekcja w Krościenku nad Dunajcem powstała w 1957 roku – przypomniał wójt Jan Dyda, wieloletni ratownik GOPR i kierownik sekcji, podkreślając trudną sytuację lokalową sekcji GOPR w Krościenku nad Dunajcem. Ratownicy przez lata wielokrotnie zmieniali siedzibę. Dyżurki były w różnych miejscach, u osób prywatnych, jak choćby przy ulicy Jagiellońskiej u państwa Grotowskich, czy w instytucjach, takich jak Zakład Komunalny, czy organizacjach takich, jak PTTK. – Ostatnio nasza sekcja miała dyżurkę w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego – mówił wójt Jan Dyda, wspominając prężnie działającą sekcję GOPR w Krościenku nad Dunajcem. Przypomniał też, jak przed kilkunastu laty podczas, gdy naczelnikiem Podhalańskiej Grupy GOPR był Mariusz Zaród zaczął rodzić się pomysł budowy „Goprówki” w stolicy Pienin z prawdziwego zdarzenia. – Udało się pozyskać miejsce na lokalizację, mieliśmy dokumentację, nie mieliśmy pieniędzy… Dziś dziękuję Panu Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za przekazanie funduszy.

Środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji udało się pozyskać już przed rokiem dzięki wsparciu poseł na sejm RP Anny Paluch. – Łączy nas miłość do gór, a miłość do gór to coś co ludzi spaja, jednoczy – mówiła pani poseł na sejm RP Anna Paluch, która prywatnie jest przewodnikiem beskidzkim i mieszkanką Krościenka nad Dunajcem. To ona podczas uroczystości odczytała oficjalny adres od Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Głos zabierali także inni zaproszeni goście, jak choćby senator Jan Hamerski, mieszkaniec sąsiedniej Szczawnicy, wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, prywatnie mieszkaniec gminy Krościenko nad Dunajcem. Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Michał Jamka zWydział Bezpieczeństwa i Zarządzania KryzysowegoUrzędu Wojewódzkiego w Krakowie, czy przedstawiciele służb mundurowych, a także ratunkowych, także ze strony słowackiej. W uroczystości udział wzięli licznie przedstawiciele ratowników Podhalańskiej Grupy GOPR na czele z naczelnikiem Markiem Ciaś i prezesem Pawłem Koniecznym. Był także Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Umowa o przekazaniu środków publicznych w wysokości 1 mln zł dla GOPR-u została podpisana przez wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Własika dokładnie 17 listopada ubr. Z tą dobrą informację przed rokiem władzom gminy i goprowcom przekazała osobiście poseł Anna Paluch, która osobiście monitowała o przyznanie środków dla goprowców w Krościenku na Dunajcem u ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

No Comment.

Reklama

Partnerzy