Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Kubuś Puchatek. Kultowe książki, których popularność nie maleje wśród kolejnych pokoleń

Dnia: środa 9 listopada 2022, Autor: Maciej Zubek
Kubuś Puchatek z przyjaciółmi

Mały niedźwiadek o niewielkim rozumku i ogromnym zamiłowaniu do miodku to absolutnie kultowa i bez wątpienia ponadczasowa postać, którą wykreował angielski pisarz Alan Aleksander Milne.

Cóż to za miś? Oczywiście niepowtarzalny Kubuś Puchatek. Książki o przygodach tego uroczego bohatera są serią przygodową dla dzieci, jednak uwielbiają ją również osoby dorosłe. Pierwsze wydanie książki o tym niedźwiadku ukazało się w 1926 roku. Od tego czasu Kubuś Puchatek oraz jego przyjaciele, czyli Krzyś, Prosiaczek, Tygrysek, Sowa, Mama Kangurzyca z Maleństwem, osioł Kłapouchy oraz krewni i znajomi Królika towarzyszą kolejnym nowym pokoleniom dzieci w ich stopniowym odkrywaniu świata.

Kubuś Puchatek z przyjaciółmi

Przygody Kubusia Puchatka. Książka, która zapoczątkowała serię

Od czego zacząć przygodę z serią o Kubusiu Puchatku? Pierwszym wydawnictwem, które jest swego rodzaju wprowadzeniem do serii, jest tytuł Kubuś Puchatek. To w nim czytelnik poznaje wszystkie najważniejsze postacie, ich specyficzne charaktery oraz całą okolicę Stumilowego Lasu, w którym dzieje się akcja powieści. Po jakie kolejne tytuły warto sięgać? Przygody Kubusia Puchatka – książka będąca zbiorem najpopularniejszych opowiadań cieszy się nie mniejszą sławą niż pierwsza część Kubuś Puchatek. Kolejnym polecanym tytułem są Nowe przygody Kubusia Puchatka. Książka, podobnie jak wcześniejsze tytuły doczekała się także ekranizacji, zarówno jako film pełnometrażowy, jak i krótsze seriale animowane. Nierzadko po książkę młodzi czytelnicy i czytelniczki sięgają w zasadzie dopiero po obejrzeniu filmowej wersji tej kultowej bajki.

Która książka o Kubusiu Puchatku jest najważniejsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Książka o Kubusiu Puchatku to nie jest jedno wydanie. Na trylogię przygód o tym uroczym niedźwiadku składa się łącznie Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka oraz Powrót do Stumilowego Lasu. Pierwsze dwa tytuły zostały napisane przez Alana Alexandra Milne’a, twórcę tytułowego bohatera, a zilustrowane przez Ernesta Sheparda. Powrót do Stumilowego Lasu jest oficjalną kontynuacją Chatki Puchatka, jednak historia powstania tej części jest nieco inna. Została ona wydana dopiero w 2009 roku. Te opowiadania napisał David Benedictus. Chciał je opublikować jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, jednak w tamtym czasie pełne prawa autorskie do Kubusia Puchatka posiadał Walt Disney. Dopiero wraz z początkiem lat dwutysięcznych wróciły one do spadkobierców Alana Alexandra Milne’a, co pozwoliło je opublikować. Książka o Kubusiu Puchatku to historia o przyjaźni, pokonywaniu trudności i strachu, o spełnianiu marzeń, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Każdy tytuł i każde pojedyncze opowiadanie przekazuje czytelnikowi pewną uniwersalną mądrość życiową.

Maskotka Kubusia Puchatka

Ponadczasowa książka: Kubuś Puchatek ilustrowana pracami Ernesta Sheparda

Książka Kubuś Puchatek to nie tylko ciepłe, podnoszące na duchu, a momentami zabawne i wzruszające historie paczki zwierzęcych przyjaciół. Książki zachowują niezwykły klimat i nastrój również dzięki pięknym ilustracjom, stworzonym przez Ernesta Sheparda. Jest to brytyjski malarz i ilustrator. Jest on autorem pięknych ilustracji do oryginalnych wydań Kubusia Puchatka, także do klasycznej powieści dla dzieci O czym szumią wierzby. Tradycje ilustratorskie twórca przekazał swojej córce, Mary Shepard, która zilustrowała książki o Marry Poppins. Pierwsza polska książka Kubuś Puchatek ilustrowana była również wizerunkami, stworzonymi przez Ernesta Sheparda. Wizerunki postaci wykreowanych przez Sheparda na trwałe wpisały się w świadomość odbiorców opowiadań o tym niedźwiadku o bardzo małym rozumku.

Kubuś Puchatek: seria książek dla najmłodszych. Jaki przepis na sukces miał jej autor?

Kubuś Puchatek nierzadko jest pierwszą poważniejszą lekturą młodych czytelników i czytelniczek. Powieść bardzo szybko zaskarbia sobie sympatię nowych odbiorców. Rodzice niezwykle chętnie podsuwają swoim dzieciom do przeczytania te historie, ponieważ to sprawdzone opowiadania, które oprócz rozrywki, posiadają także walor edukacyjny. Kubuś Puchatek: seria książek doczekała się przekładów na kilkanaście języków obcych. Historie stworzone przez Alana Alexandra Milne’a były wydawane i stały się kultowe niemalże wśród czytelników na całym świecie. Szczerość i autentyczność stworzonych przez pisarza postaci sprawia, że niemalże nie da się ich nie lubić. Książkowa postać chłopca, będącego przyjacielem zabawnej gromadki zwierząt, czyli Krzyś, to postać, której pierwowzorem był sam syn autora, Christopher Robin Milne. Z kolei postać misia Puchatka, podobnie zresztą jak innych postaci z książek, inspirowana była zabawkami Christophera. To wszystko sprawia, że obcując z serią książek o Kubusiu Puchatku, bardzo łatwo jest poczuć autentyczność postaci i wydarzeń, jakie w opowiadaniach mają miejsce.

No Comment.

Reklama

Partnerzy