W Krynicy Zdrój grupy folklorystyczne poznawały wzajemnie swoje regiony. Spotkało się tam bowiem około 200 osób ukazując mieszankę kultur, energii i miłości do folkloru, muzyki i tańca. Prosto spod Babiej Góry przyjechali Orawianie i Babiogórcy, znad Dunajca Górale Biali, a Czarni czyli Nadpopradzcy, znad Popradu. W gościnnej Krynicy przyjęli ich mieszkańcy Krynicy i Łemkowie.
W piątek grupa kreatywna pracowała nad wspólną pieśnią tych regionów. W sobotę dołączyli do nich tancerze, regionaliści i wykonawcy z 5 grup małopolskich. Zespoły oddały się wspólnej nauce własnych tańców, a muzycy nadal łączyli w całość pieśń. Każdy z regionów wypracował swoją zwrotkę zwieńczoną wspólnymi refrenami. A wszystko to zostało nagrane dźwiękowo i zarejestrowane w postaci video. Wkrótce poznamy efekty. Warto podkreślić, że pieśń (tekst i melodia) w całości została wypracowana podczas tych właśnie warsztatów przez powyższych folklorystów. Wszystkie grupy miały też możliwość zwiedzenia urokliwej Krynicy, z czego ochoczo skorzystano.
Nasz region reprezentowali: Muzyka Orawska Arva, Zespół Orawiacy, Orawska Grupa Teatralna im. dra Emila Kowalczyka oraz przedstawiciele zespołu Orawianie im. Heródka. Wspólnie, mocną grupą, zaprezentowali i nagrali orawską zwrotkę, zakończoną ostrymi nutami orawskiego ciardasia:
A kie Babiom Górom
Ej, śwarnie pódymy
To sie na Orawie
Warciutko nojdymy
Z wałaskom muzykom
Ciardasia zagromy
Góralskom ślebode
W sercach syścy momy.
To był intensywny i bardzo wartościowy czas pokazujący zarówno różnorodność, jak i jedność szeroko rozumianych regionów góralskich. Efekty już niebawem.
Dziękujemy za gościnność Centrum Kultury w Krynicy Zdroju, za prowadzenie warsztatów Arkadiuszowi Ziętkowi i Sylwii Lasok oraz video rejestrację Michałowi Kopaniszynowi.
Spotkanie było możliwe dzięki projektowi Skarby Górali, którego liderem jest Fundacja Mapa Pasji. Partnerzy Projektu: Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju (gospodarz warsztatów), Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej Zdroju, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Babiogórskie Centrum Kultury i nasze Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.
Ten owocny czas na długo pozostanie w naszych sercach.
(K.K.) / fot. Jan i Monika Świdroń
Wydarzenie jest częścią projektu „Skarby Górali spoza Podhala”, którego liderem jest Fundacja Mapa Pasji, a partnerami regionalne ośrodki kultury z Małopolski i norweski Håskog. Projekt realizowany jest z dotacji Programu Kultura finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
mat. nadesłany