Leasing należy do popularnych form finansowania różnego rodzaju środków trwałych, z której każdego roku korzysta zarówno wielu przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Niewiele jednak mówi się o leasingu nieruchomości, stanowiącego doskonałe rozwiązanie problemu powstającego w momencie, gdy jej zakup za gotówkę jest niemożliwy, a zdolność kredytowa zbyt niska. Na czym dokładnie polega leasing nieruchomości i kiedy warto z niego skorzystać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
W naszym kraju, zdecydowana większość działalności gospodarczych to niewielkie firmy, zatrudniające zaledwie kilka osób. Wiąże się to z niewielkimi przychodami, które znacząco utrudniają uzyskanie kredytu w celu zakupu potrzebnej nieruchomości oraz tym bardziej zakupu jej za gotówkę. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może jednak okazać się leasing nieruchomości, dzięki któremu przedsiębiorca może niewielkim kosztem pozyskać potrzebną przestrzeń biurową czy magazyn. Cały proces wygląda podobnie, jak w przypadku leasingu pojazdu: wybrana nieruchomość użytkowana jest w zamian za opłacanie rat leasingowych, zaś po zakończeniu umowy może zostać wykupiona od firmy leasingowej za określony procent jej wartości. Dlaczego warto skorzystać z tej formy finansowania?
Przystępna opcja dla początkujących firm
Większość działalności wymaga posiadania własnego biura, magazynu umożliwiającego przechowywanie danego towaru lub przestrzeni pozwalającej na uruchomienie linii produkcyjnej. Brak środków na zakup nieruchomości nie musi oznaczać rezygnacji z planów wejścia na rynek lub rozwijania firmy – decydując się na leasing, wystarczy jedynie regularnie opłacać raty, których wartość dostosowana jest do możliwości finansowych przedsiębiorcy. Ich niska kwota wynika również z umowy obejmującej zazwyczaj dłuższy okres spłaty, wynoszący średnio 10-15 lat.
Uproszczone procedury
Kredyt, zwłaszcza na zakup nieruchomości, wiąże się z mnóstwem formalności i długim czasem oczekiwania na ostateczną decyzję banku. Leasing obejmuje znacznie mniejszą ilość dokumentów potrzebnych do finalizacji umowy, zaś sama procedura weryfikacyjna trwa krócej. Bardzo często z opcji leasingu nieruchomości mogą skorzystać również firmy, które nie posiadają wystarczających zdolności kredytowych – należy mieć jednak na uwadze, że leasingodawcy także sprawdzają wnioskodawców pod kątem wiarygodności finansowej.
Opłaty stanowiące koszt uzyskania przychodu
Cenną zaletą leasingu nieruchomości dla przedsiębiorców jest też fakt, że większość wiążących się z tą formą finansowania wydatków można zawrzeć w kosztach przychodu firmy. Jest to kluczowa różnica pomiędzy leasingiem a kredytem, stawiająca leasing w jeszcze korzystniejszym świetle. W koszty przychodu można zaliczyć nie tylko część raty, ale także innego rodzaju opłaty. Kredyt natomiast umożliwia zaliczanie do nich jedynie części odsetkowej raty. Wybierając opcję, jaką jest leasing nieruchomości, przedsiębiorca może zatem w prosty sposób zoptymalizować swoje koszty podatkowe, pozyskując w ten sposób dodatkowe środki, które poświęci na rozwój swojej firmy. Jeśli szukasz najlepszej oferty na leasing nieruchomości, warto skorzystać z pomocy doświadczonych brokerów jak np. na stronie https://vleasing.pl.
– Materiał partnera