Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Legionella w Nowym Targu? Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji uspokaja

Dnia: czwartek 31 sierpnia 2023, Autor: Redaktor

MZWiK w Nowym Targu sp. z o.o. informuje, że woda podawana do miejskiej sieci wodociągowej nie stwarza korzystnych warunków do rozwoju bakterii Legionella Pneumophila.

Nowy Targ zasilany jest w wodę tylko z ujęć wody podziemnej, która po wtłoczeniu do sieci poddawana jest ciągłej dezynfekcji podchlorynem sodu, a jej temperatura sięga 10°C. Rozwój bakterii Legionella w takich warunkach panujących w sieci wodociągowej jest więc niemożliwy. Natomiast w instalacjach domowych, w ciepłej wodzie o temp. 20°C – 55°C, mogą zaistnieć warunki sprzyjające namnażaniu się bakterii Legionella.

Bakteria Legionella Pneumophila nie rozprzestrzenia się drogą pokarmową natomiast rozprzestrzenia się przez wdychanie rozproszonych w powietrzu drobinek wody (na przykład pod prysznicem). Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa, w okresach wysokich temperatur zewnętrznych zaleca się aby w magazynach c.w.u. (bojlery, podgrzewacze wody) utrzymywać temperaturę ciepłej wody powyżej 55°C jak i dłużej spuszczać wodę, po długich okresach nieużytkowania wewnętrznej instalacji wodociągowej.

MZWiK prowadzi ciągły monitoring parametrów mikrobiologicznych wody zgodnie z zakresem badań oraz harmonogramem zatwierdzonym przez PPIS w Nowym Targu wynikającym z § 25 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ( Dz.U. z 2017 r. poz. 229

mzwik.nowytarg.pl/fot. pixabay.com

No Comment.

Reklama

Partnerzy