Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Logo na 100 lecie Jordana !

Dnia: czwartek 9 lutego 2023, Autor: Maciej Zubek

Na rok 2023 przypada 100 lecie najstarszego klubu zrzeszonego w Podhalańskim Podokręgu Piłki Nożnej JORDANA JORDANÓW.

Z tej okazji władze klubu zaprezentowały okolicznościowe LOGO, które będzie towarzyszyć całorocznym obchodom jubileuszu.

Na 12 sierpnia zaplanowano główny punkt obchodów. Szczegóły zostaną podane wkrótce.

—–

Narodziny klubu datuje się na rok 1923. W tamtym okresie przez jordanowską młodzież założona została organizacja o nazwie „Koło Kulturalno – Sportowe”, którego zadaniem byłaby działalność kulturalna i sportowa, tj. urządzanie przedstawień teatralnych, odczytów, koncertów, zabaw, spotkań towarzyskich, gier w piłkę nożną i wycieczek krajoznawczych. Był to niewątpliwie ambitny plan.

Założycielami Koła byli uczniowie gimnazjalni, jak: Florian Bocheński, Franciszek Doczekal, Stanisław Kulka, Kazimierz Leśniakiewicz, Władysław Majeranowski, Edward Topolnicki i Jan Topolnicki. Do koła wciągnięto wielu młodych uczniów szkół średnich i studentów, a z czasem osoby z wyższym wykształceniem.

W ramach koła zorganizowano zespół drużyny piłkarskiej „Gwiazda”. Znak w kształcie gwiazdy koloru czerwonego wyszyty był na białych koszulkach graczy drużyny. Drużyną piłkarską o nazwie „Gwiazda” opiekował się młody nauczyciel Czesław Szneider, kapitan tej drużyny. Trenerem piłkarzy był dawny junior Cracovii Mieczysław Warzyński.

Do zespołu drużyny piłkarskiej zwanej „Gwiazdą” należeli: Czesław Szneider (kapitan), Florian Bocheński, Marian Bocheński, Ignacy Brzoza, Stanisław Brzoza, Józef Doczekal, Bolesław Jarosz, Kazimierz Leśniakiewicz, Czesław Lemański, Władysław Majeranowski, Bolesław Mirek, Franciszek Mӧstel i Bolesław Oleksy. Do zespołu piłkarskiego przystąpili później Józef Majeranowski i Karol Mirek. W zespole występował także uczeń gimnazjalny z Krakowa Jalu Kurek, późniejszy pisarz.

Miejscem treningów i meczów było duże i piękne boisko sportowe w pobliżu dworca kolejowego. Gdzie jest jego lokalizacja do dnia dzisiejszego. Po wojnie w miejsce “Gwiazdy” powstaje Robotniczy Klub Sportowy “Partyzant”.

Prezesem RKS “Partyzant” Jordanów był Bolesław Szaucer. Skład drużyny: Stanisław Plinkiewicz, Józef Łaczek, Jan Święchowicz, Karol Feiereisen, Skwarek, Stanisław Jarosz, Emmanuel Merz, Orawczyk oraz Stanisław Wróbel.

W 1962 po raz trzeci Jordanowska drużyna zmienia nazwę. W miejsce RKS “Partyzant” powstaje LZS “Beskid” Jordanów.

W 1978 roku obie Jordanowskie drużyny połączyły siły. I tak w miejsce Beskidu oraz Lutnika powstaje Jordan Jordanów.

14 września 2002 r. odbyły się uroczystości otwarcia, poświęcenia i oddania do użytku nowego obiektu sportowego na stadionie Klubu „Jordan” w Jordanowie przy ulicy Kolejowej. Przekazano zawodnikom i Zarządowi Klubu „Jordan” zmodernizowaną płytę boiska i nowy budynek zaplecza socjalnego dla zawodników. Obiekt o kubaturze 825 m3, powierzchni zabudowy 150 m2, powierzchni użytkowej 182 m2, zbudowany został w przeciągu niespełna 3 lat.

W sezonie 2008/2009 drużyna seniorów zajęła I miejsce w klasie A Podhale i niniejszym dokonała historycznego awansu do Ligi Okręgowej Okręgu Nowy Sącz.

No Comment.

Reklama

Partnerzy