Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich już jutro!

Dnia: czwartek 17 sierpnia 2023, Autor: Redaktor

Coroczne święto, organizowane przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury, jest nie tylko manifestacją miłości do tradycji i przodków, to również najbarwniejsza wizytówka regionu Podhala, przyciągająca miłośników niezwykłej rodzimej i zagranicznej góralskiej kultury ludowej. Magiczny czas festiwalu to zaproszenie do świata wszystkich Górali, do świata celebrującego sztukę, śpiew, taniec i radość, do świata będącego odbiciem ducha przeszłości, który łączy się z teraźniejszą miłością i powrotem do korzeni.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jest rozpoznawaną na całym świecie, renomowaną imprezą folklorystyczną, podczas której, w ciągu ostatnich 50 lat jej istnienia zaprezentowało się ponad 200 grup polskich oraz około 600 międzynarodowych zespołów ludowych m.in. z Bałkanów, Afryki czy Ameryki Południowej. Choć uczestnictwo w wydarzeniu to ogromny zaszczyt dla najlepszych artystów, wybieranych w drodze konkursów poprzedzających festiwal, to łączy się ono również z ogromną odpowiedzialnością kultywowania i przekazywania dziedzictwa przodków kolejnym pokoleniom. Od lat, podczas Koncertu Finałowego Górale Świata, najlepsi w danych kategoriach festiwalowych konkursów artyści, uhonorowani są wyjątkowymi nagrodami festiwalu – Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Ciupagami.

Mimo iż na przestrzeni lat formuła festiwalu ulegała zmianom, ostatecznie artyści walczą o największe wyróżnienia w tradycyjnych czterech kategoriach: prezentującej folklor w formie autentycznej, opracowanej artystycznie, stylizowanej oraz folkloru rekonstruowanego.

Poza główną częścią konkursową, wyjątkowym wydarzeniem festiwalu jest także koncert „Siła Korzeni”, który od dwóch lat hołduje regionalnym tradycjom Podhala. W tym roku po raz kolejny na festiwalowych deskach zaprezentują się lokalni muzycy, którzy poprzez autentyczną lub inspirowaną ludowością muzykę przekazują pielęgnowane przywiązanie do tradycji. Z koncertem nierozerwalnie łączy się nagroda o tej samej nazwie -„Siła Korzeni”, przyznawana przez Burmistrza Miasta Zakopane, dedykowana tym, którzy kultywują i promują dziedzictwo kulturowe Podhala.

Nawiązując do tegorocznej edycji festiwalu nie sposób nie wspomnieć o wyśmienitych koncertach jubileuszowych, takich jak na przykład 70 – lecie istnienia Zespołu Skalni oraz koncert 50 – lecia artystycznej działalności zespołu Krywań – legendarnej zakopiańskiej grupy muzycznej, która rozkochała całą Polskę w muzyce góralskiej.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc podczas wieczornych koncertów, opaski uprawniające do wejścia będą wydawane godzinę przed rozpoczęciem wydarzeń.

Program wydarzenia dostępny tutaj: https://www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru

zakopane.pl

No Comment.

Reklama

Partnerzy