Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Mikołajkowa akcja krwiodawstwa

Dnia: wtorek 29 listopada 2022, Autor: Maciej Zubek

W dniach 5-6 grudnia br. w godzinach 8.00-13.00 w budynku „Tatry” Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu będzie się odbywała mikołajkowa akcja krwiodawstwa.

Do udziału w akcji zapraszamy studentów oraz pracowników Uczelni, a także osoby spoza społeczności akademickiej, które chcą podzielić się bezcennym darem, jakim jest krew. Krwiodawcy po donacji otrzymają zaświadczenie obligujące do uzyskania dnia wolnego od nauki/pracy (w dniu oddania krwi).

Dlaczego warto oddać krew?

Krwi, potrzebują nie tylko ofiary wypadków czy pacjenci poddający się operacji, ale także osoby cierpiące na choroby przewlekłe, białaczkę i inne choroby krwi. Krew jest życiodajnym płynem ustrojowym, nie da się jej zastąpić niczym innym. Decyzja o oddaniu krwi jest szansą dla innej osoby na powrót do zdrowia lub ratunkiem dla życia.

Jak oddać krew?

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku, a także po wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin.

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.

Jak wygląda pobieranie krwi?

Oddawanie krwi trwa ok. 20 minut. Po zarejestrowaniu się w Centrum Krwiodawstwa przechodzi obowiązkowe badania lekarskie, a także pobierana jest próbka krwi. Podczas pobierania właściwego oddaje się tzw. jednostkę (450 ml) krwi pełnej.

Akcję przeprowadzą pielęgniarki z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Nowego Targu.

Organizatorem akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi KROPLA oraz Centrum Promocji i PR.

No Comment.

Reklama

Partnerzy