Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

MMA, hokej, stypendia i zasłużeni dla sportu.

Dnia: czwartek 22 września 2022, Autor: Maciej Zubek

Czerwcowa gala Babilon MM, a także plany MMKS Podhale i KH Tauron Podhala na bieżący sezon – to dwa tematy, nad którymi dyskutowano (choć to określenie to spore nadużycie) podczas czwartkowej Komisji Sportu i Promocji w Urzędzie Miasta Nowy Targ.

W pierwszym temacie wypowiedział się Wojciech Hoły, prezes i trener w jednej osobie Nowotarskiego Klubu Sportów Walki, który był jednym z współorganizatorów Gali MMA, która w czerwcu odbyła się w Miejskiej Hali Lodowej. Jak podkreślił, wedle opinii szefa Federacji MMA Tomasza Babilońskiego, Nowy Targ sprostał jego oczekiwaniom i nie wyklucza – przy dobrej woli władz miasta – organizacji kolejnej gali już w 2023 roku. W tym roku wkład finansowy miasta Nowy Targ w organizację gali wyniósł 50 tysięcy złotych.

Przewodnicząca Katarzyna Wójcik, zwróciła uwagę, że w trakcie gali można było dostrzec wiele pustych miejsc na widowni, sugerując słabą promocję imprezy.

Z tego co nam przekazano nasza gala pod względem frekwencji na widowniach była jedną z najlepszych w historii federacji Babilon. Niemniej my również dostrzegliśmy, że promocja nie była na wysokim poziomie, ale za to już w pełni odpowiadała federacja. Niewiele mogliśmy w tej kwestii zadziałać. Chcę tez jednak podkreślić, że galę można było obejrzeć na otwartym kanale Polsatu, więc to tez na pewno wygenerował sporą liczbę oglądających – tłumaczył Hoły.

W dalszej części swojego wystąpienia Hoły zrelacjonował działalność swojego klubu, a także udział Łukasza Brzeskiego w sierpniowej gali UFC w San Diego. Proszony o przybliżony koszt związany z wylotem i pobytem za oceanem, Hoły podał kwotę około 20 tysięcy złotych na osobę. Kwota wsparcia z UM była z kolei na poziomie.. 5 tysięcy złotych.

Hoły zwracając uwagę na coraz większe sukcesy swoich podopiecznych zwrócił się do członków Komisji o wsparcie finansowe związane chociażby z pokryciem kosztów związanych wyjazdami na zawody i turnieje, a także wyposażeniem sali w MHL, która na co dzień służy zawodnikom NKSW do treningów.

Kolejny punkt posiedzenia Komisji to bieżąca działalność i plany na ten sezon dwóch klubów hokejowych: młodzieżowego MMKS i seniorskiego KH Podhale.

W imieniu tego pierwszego przemawiał prezes Zdzisław Zaręba, który na pytanie o kondycje finansową klubu, odpowiedział, że dzięki znacznym środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego, jest ona stabilna. Te środki mają być przeznaczone m.in. na udział młodych hokeistów w mocnych, międzynarodowych turniejach oraz organizację turniejów w Nowym Targ związanych z obchodami jubileusz 90 lecia istnienia klubu.

Wedle słów prezesa Zareby MMKS Podhale liczy około 180 zawodników i zawodniczek w dwóch sekcjach: hokej i unihokej, zatrudnia 13 trenerów, a łącznie zatrudnionych w stowarzyszeniu jest 16 osób.

Sytuację KH Podhale przedstawiła Natalia Charyasz, która na wstępnie wyjaśniła, że do roli prezesa spółki została oddelegowana przez radę nadzorczą po rezygnacji poprzednich członku zarządu. Jak zaznaczyła jest to sytuacja przejściowa, do momentu kiedy nie znajdzie się chętny do przejęcia roli prezesa. Charyasz nakreśliła bieżącą sytuację w spółce. Potwierdziła, że budżet klubu na sezon 2022/2023 jest najmniejszy z możliwych i wynosi 2 miliony złotych. Nie ukrywała też ona rozczarowania dotychczasową małą ilością sprzedanych na sezon karnetów na mecze Podhala we własnej hali. Tłumaczyła to jednak poniekąd awarią sklepu internetowego na stronie klubowej.

Na stwierdzenie przewodniczącej Wójcik, że skoro klub przystąpił do rozgrywek to kondycja finansowa jest dobra, odpowiedział Zaręba.

Dobra to za mocne sformułowanie, ale na tyle stabilna, że nie powinno być problemów z płynnością finansową i nie będzie raczej potrzeby by klub się zadłużał – wyjaśnił.

Potwierdzono, że głównym źródłem pokrycia wynagrodzeń zawodników są miejskie stypendia.

W wolnych wnioskach i dyskusjach przewodnicząca Wójcik zwróciła się do pozostałych członków Komisji o rozpatrzenia zmian w uchwale o stypendiach sportowych i rozszerzenie jej o inne sporty niż hokej. Takim wyznacznikiem nagradzania sportowców mogłoby być – zdaniem przewodniczącej – osiągnięcia na miarę tytułów mistrza Polski. Radna Danuta Al Ani podkreśliła również, że miasto powinno docenić pracę trenerów, zwłaszcza w klubach młodzieżowych.

Dyrektor MCSiR Krzysztof Łapsa poinformował, że z dużym prawdopodobieństwem w czerwcu przyszłego roku Nowy Targ będzie gospodarzem turnieju bokserskiego w ramach Igrzysk Europejskich.

Ostatnim punktem posiedzenia była dyskusja nad kandydatami do miana „Zasłużony dla Sportu”. Padło kilka absurdalnych kandydatur …

Maciej Zubek

fot. arhciwum.

No Comment.

Reklama

Partnerzy