Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

„Moje” i nie tylko w orawskim muzeum

Dnia: wtorek 23 kwietnia 2024, Autor: Maciej Zubek

Początek weekendu majowego to zarazem czas na inaugurację sezonu turystycznego w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

Skansen, choć czynny cały rok, dopiero z nadejściem dłuższych i cieplejszych dni ożywa. Kiedy zejdą podbabiogórskie śniegi, zazieleni się nieco, a przed starym dworem Moniaków pokażą się najpierw przebiśniegi, potem krokusy i cebulice, a w końcu żonkile – wtedy i śmielej pojawiają się zwiedzający odkrywający dla siebie dawne Podtatrze, a z czasem i coraz więcej wycieczek szkolnych korzystających z oferty zajęć edukacyjnych.

Otwarcie sezonu odbywa się pod hasłem „Moje, nase moje” – jest to nawiązanie do wciąż żywego na Orawie zwyczaju stawiania moja.

Niedziela – 28 kwietnia rozpocznie się właśnie stawianiem moja z zespołem Orawiacy, w ciągu dnia w muzeum gościć będą twórcy ludowi i Koło Gospodyń Wiejskich z Zubrzycy Górnej, pracownicy i zespół Skalniok zapewniają zwiedzanie z pokazami i opowieściami.

Z kolei na 2 maja zaplanowano prace wokół zagród w polu: sianie lnu, sadzenie ziemniaków i inne wiosenne zajęcia, na zakończenie zaś członkowie Orawskiego Oddziału Związku Podhalan i KGW Zubrzyca Górna zapraszają na majówkę przy dzwonniczce w muzeum.

28 kwietnia 2024 r. (niedziela)

11.00-11.30 stawianie „moja” z zespołem Orawiacy i muzyką orawską- przy chałupie Dziubka

11.00-16.00 jadło orawskie z KGW Zubrzyca Górna, twórcy ludowi, zwiedzanie, pokazy i opowieści o dworze Moniaków i dawnej wsi z pracownikami muzeum i zespołem Skalniok – wokół zabudowań dworskich, chałup i zakładów przemysłu ludowego

13.00-14.00 wiosenna opowieść o pszczołach Jana Świdronia – przy orawskiej pasiece

2 maja 2024 r. (czwartek)

13.00-15.00 opowieści i pokazy: sianie lnu, sadzenie ziemniaków i inne wiosenne zajęcia – wokół zagonów i zagrody Joanny Moniak

16.00-17.00 majówka i pieśni maryjne ze Związkiem Podhalan, zespołem Skalniok i Kołem Gospodyń Wiejskich z Zubrzycy Górnej – przy dzwonnicy loretańskiej (w razie niesprzyjającej pogody – w kościele pw. MB Śnieżnej)

Oczywiście możliwe jest też zwiedzanie, jednak ze względu na ilość wydarzeń towarzyszących zachęca do samodzielnego spaceru z pomocą audioprzewodnika – aplikacji mobilnej do pobrania na smartfony. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających codziennie od 9.00 do 15.00, od początku maja jednak w weekendy zwiedzać można od 11.00 do 17.00. W święta – 1 maja i 3 maja muzeum jest nieczynne. Obecnie w za wstęp na teren muzeum zapłacimy za bilet normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.

Partnerami muzeum w organizacji wydarzenia są: Zespół Orawiacy, Koło Gospodyń Wiejskich z Zubrzycy Górnej, Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy, Orawski Oddział Związku Podhalan w Jabłonce oraz Zespół Skalniok z Zubrzycy Górnej.

Partnerzy medialni muzeum to KulturaPodhala.pl, TVPodhale, Tygodnik Podhalański, PodhaleRegion, podhale24.pl, malopolskaonline.pl, podhaleregion.pl

No Comment.

Reklama

Partnerzy