Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Nadchodzi ogromny upał. Czy padnie czerwcowy rekord ciepła?

Dnia: piątek 17 czerwca 2022, Autor: Anna Zubek

W tym roku jak na razie nie mieliśmy ogólnopolskiej fali upałów, czyli okresu z temperaturą osiągającą na przeważającym obszarze co najmniej 30°C. Do Polski nadciąga już jednak upał i to nie byle jaki. Okazuje się, że w zachodniej części naszego kraju słupki rtęci mogą wzbić się do wartości, ocierających się o czerwcowe rekordy.

Fala niezwykle gorącego powietrza rozlewa się po Europie, sprawiając, że w Hiszpanii temperatura dochodzi do 45°C, a we Francji sięga 40°C, co w połowie czerwca nie miało nigdy miejsca, odkąd prowadzone są tam pomiary. Strumień tej bardzo rozgrzanej masy powietrza przesuwa się na wschód i jutro obejmie swym zasięgiem zachodnią Polskę, gdzie odnotujemy 32/34°C. Tyle wskażą termometry na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. W innych miejscach kraju sobota przyniesie jeszcze przyzwoite wartości z zakresu ok. 21/26°C.

Apogeum fali gorąca nastąpi w niedzielę. Tego dnia czekają nas jedne z najgorętszych dni, jakie są możliwe w naszym klimacie. W zachodniej Polsce temperatura ma ogromną szansę, aby dojść do 36/38°C. Warto tutaj wspomnieć, że rekord ciepła dla  czerwca wynosi 38.3°C i został ustanowiony w 2019 roku, podczas najcieplejszego czerwca w historii obserwacji. Jest zatem spora szansa, aby ten wynik poprawić, tak więc na pewno w niedzielę oczy wszystkich osób zajmujących się pogodą skierowane będą na zachód Polski. A co z naszym regionem?

W Małopolsce również zaznaczy się wpływ gorącej, zwrotnikowej masy powietrza, jednak u nas nie powinno być aż tak ciepło jak na zachodzie. W naszym regionie najgoręcej będzie również w niedzielę, kiedy słupki rtęci sięgną nawet 30/33°C. Podobne wartości na termometrach zobaczymy w poniedziałek, jednak tego dnia nasunie się aktywny front chłodny z bardzo gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, który zakończy pierwszą w tym roku falę upałów, ale o tym opowiem innym razem. Jutro prawdopodobnie wydam pierwsze w tym roku ostrzeżenie przed upałem, gdyż tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne.

No Comment.

Reklama

Partnerzy