Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Nagrody „Siła Korzeni” przyznane! Kończymy przedostatni dzień 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Dnia: czwartek 24 sierpnia 2023, Autor: Redaktor

Rozdanie nagród „Siła Korzeni” podczas uroczystego koncertu oraz Bacowski Osod – Redyk najważniejszymi punktami szóstego wieczoru 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem
Górskich.

Wieczór uświetniony został jubileuszowym koncertem zespołu Skalni, świętującego 70-lecie działalności oraz filmem o grupie – „Wspólnota Skalnych”. Podczas szóstego dnia festiwalu, poranne warsztaty i animacje poświęcone były tworzeniu z wełny toreb oraz zabawek, odbyły się także ostatnie konkursowe występy podczas Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni-Tutki oraz Koncertów Konkursowych. Dzień Narodowy odbył się pod węgierską flagą.

Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym konkursowym zmaganiom jest koncert „Siła Korzeni”,
podczas którego już od trzech lat przyznawane są wyróżnienia dedykowane tym, którzy nieprzerwanie promują dziedzictwo kulturowe Podhala. Nagroda, czerpiąc inspirację z limby, drzewa zmuszonego przetrwać w trudnych warunkach gór, symbolizuje wierne trwanie w tradycji. Korzenie drzewa sięgają bowiem głęboko, pobierając życiodajne soki z ziemi i skał. Korzenie pozwalają zarówno drzewu, jak i całym pokoleniom, żyć długo i współistnieć przeplatając swoje dzieje w połączeniu z nierozerwalną w folkowej tradycji – naturą.

Wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: dla osób, które odniosły wybitne osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego przekazywane kolejnym pokoleniom oraz dla osób, które odniosły osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego, rozpoczynających drogę artystyczną.

Tegorocznymi laureatami nagrody „Siła Korzeni” zostali:

Halina Jawor – wokalistka zespołu Krywań, jednego z najpopularniejszych polskich zespołów
z Podhala, Piotr Haza – wybitny multiinstrumentalista, zdobywca wielu nagród w konkursach muzyki
regionalnej, Dawid Lubowicz – wybitny, nagradzany skrzypek, aranżer i kompozytor, Bartłomiej Koszarek – regionalista, multiinstrumentalista, tancerz i działacz.

Na festiwalową scenę zaproszeni zostali wręczający nagrody: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek
Dorula, Wiceburmistrz Agnieszka Nowak – Gąsienica, Przewodnicząca Komisji Kultury Lucyna Galica oraz Naczelniczka Wydziału Kultury Joanna Staszak.

Festiwal to nie tylko piękny śpiew czy taniec, to głównie pokazanie wartości i tradycji
podhalańskiego życia, przywiązania do ludzi i ziemi, i to jest właśnie Siła Korzeni
– powiedział
Burmistrz Leszek Dorula, gratulując wyróżnionym

Pięknie, sens pracy dla lokalnej społeczności, ujął słowami bukowiańskiego poety Józefa Pitoraka, odbierający, dzisiejszą nagrodę Bartłomiej Koszarek przypominając, że kto za serce sercem płaci, ten
ma syćkich siostry, braci.

Istotnym punktem wieczoru, nawiązującym do pasterstwa, jako głównego motywu tej edycji festiwalu, był tradycyjny Bacowski Osod-Redyk, który przy akompaniamencie skrzypiec kroczył ulicami Zakopanego, aby dotrzeć do Wioski Festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej. Rozpalenie watry rozpoczęło artystyczną część wieczoru.

Na scenie pojawił się zespół Skalni, świętujący w tym roku 70-lecie swojej działalności artystycznej. Zaprezentowane tańce i śpiew przyjęte zostały z ogromnym entuzjazmem tłumnie zgromadzonej publiczności. Gromkie „Sto lat” dla zespołu, odśpiewane na stojąco przez wszystkich zgromadzonych w wiosce festiwalowej, niosło się głośno i donośnie po całym Zakopanem. Wyświetlony na telebimach film „Historia Skalnych”, przybliżył widowni dzieje zespołu.

Wśród zgromadzonej publiczności na trybunach, prócz wręczających nagrody Siła Korzeni, znaleźli się: Poseł na Sejm, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy z małżonką, Jan Gluc Przewodniczący Rady Miasta Zakopane, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher, Julian Kowalczyk Prezes zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, Kapelan Związku Podhalan w Polsce ksiądz Władysław Zązel, Michał Murzyn Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Zofia Kubiniec-Stanuch Kierownik Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy działający przy Związku Podhalan oddział Zakopane, Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Helena Buńda oraz Popularyzator Kultury Podhala Józef Pitoń, dr hab. Katarzyna Drąg z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

W trakcie szóstego dnia festiwalu, prócz głównych uroczystości, w namiocie plenerowym festiwalu,
na Dolnej Równi Krupowej, odbyło się spotkanie z Janiną Malaciną, która pokazała wszystkim chętnym sztukę tworzenia wełnianych toreb oraz z Anną Bundą- Dorulą, która zaangażowała dzieci w zabawę wełną, wykonując wełniane owieczki.

Na scenie festiwalowej po raz ostatni zobaczyliśmy dziś reprezentantów pretendujących do nagród w
Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni-Tutki.
A podczas Dnia Narodowego, którego gospodarzem były Węgry, spróbowaliśmy prawdziwego węgierskiego gulaszu i zatańczyliśmy do tradycyjnych tańców prowadzonych przez grupę ”Sopron
Tancegyuttes”.

Podczas ostatniego Koncertu Konkursowego zaprezentowały się: grupa z Serbii „Dimitrije Tucovic”,
zespół „Turnie” z Polski, „Kecera” ze Słowacji i „Mexico” z Meksyku. Trybuny na Dolnej Równi Krupowej zapełniły się do ostatniego miejsca pasjonatami gorących brzmień, kolorowych strojów i
barwnej kultury.

Szósty dzień festiwalu zakończyliśmy Balem Pożegnalnym, na którym kapele góralskie zaprosiły
wszystkich do wspólnej zabawy!

mat. nadesłane

No Comment.

Reklama

Partnerzy