Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Nastoletni motorowerzyści uciekali przed policją

Dnia: czwartek 16 marca 2023, Autor: Maciej Zubek

13 i 16-latek kierujący motorowerami nie zatrzymali się do kontroli drogowej.  Młodszy został zatrzymany po pościgu, a starszy w miejscu zamieszkania. Obaj nie posiadali uprawnień do kierowania jednośladem. Sprawa nastolatków trafi do sądu rodzinnego.  

Wczoraj (15 marca br.) przed godziną 16, policjanci z Komisariatu Policji w Szczawnicy podczas patrolu miejscowości Sromowce Wyżne zauważyli dwóch nastolatków kierujących motorowerami, z których jeden jechał bez kasku ochronnego. Funkcjonariusze wydali sygnał do zatrzymania pojazdów do kontroli drogowej. Nastolatkowie zlekceważyli polecenie policjantów, przyspieszyli i odjechali. Funkcjonariusze natychmiast podjęli pościg za uciekinierami. Po krótkim pościgu zatrzymali jednego z nich. Okazało się, że motorowerem kierował 13-latek, który nie posiadał do tego uprawnień. Po chwili, w miejscu zamieszkania funkcjonariusze zastali drugiego uciekiniera. Był to16-latek, który  również nie posiadał uprawnień do kierowania jednośladem. Dodatkowo motorower, którym jechał nie był dopuszczony do ruchu i nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. 13 i 16-latek zostali przekazani pod opiekę swoim opiekunom.

 Nieletni odpowiedzą za kierowanie pojazdem bez uprawnień i niezatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej. Sprawą nieletnich zajmie się sąd rodzinny. Zgodnie z nowelizacją ustawy wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze. Środkami wychowawczymi jest upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym. Natomiast środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Ponadto zgodnie z art. 96 kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz lub użytkownik, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień, bądź w nienależyty sposób zabezpiecza taki pojazd umożliwiając jego użytkowanie, podlega każe grzywny w wysokości 300 zł. Z uwagi na brak ubezpieczenia jednego z jednośladów policjanci powiadomią również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

źródło: KPP Nowy Targ/ Dorota Garbacz

No Comment.

Reklama

Partnerzy