Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Nie tylko dla studentów – co może zaoferować uczelnia wyższa?

Dnia: piątek 7 kwietnia 2023, Autor: Maciej Zubek

Uniwersytety, politechniki i akademie są postrzegane przede wszystkim jako instytucje zapewniające kształcenie swoim studentom. To jednak nie wszystko! Są to miejsca, gdzie w wyniku pracy naukowców dokonywane są nowe, ważne odkrycia, na które regularnie rozpisywane są wnioski grantowe na projekty naukowe. Każda uczelnia wyższa powinna być miejscem, w którym mogą rozwinąć skrzydła osoby pragnące zbadać coś nowego. Jaką jeszcze działalność można tam spotkać?

Uczelnie wyższe z założenia nie powinny funkcjonować same dla siebie. Przeprowadzane badania naukowe mają za zadanie służyć ludziom i przynosić nowe odkrycia. W ramach działalności dla społeczeństwa na uniwersytetach czy politechnikach funkcjonują różnego typu jednostki naukowe. Mogą one skupiać się na prowadzeniu szpitali uniwersyteckich, stacji badawczych flory i fauny, a czasem oferować też przeprowadzania akredytowanych badań wymaganych w różnych sytuacjach, np. z zakresu chorób zakaźnych. Niektóre angażują się też w różne projekty dla lokalnych społeczności.

Poradnie i instytuty działające przy uczelniach

Wiele uczelni oprócz typowej aktywności naukowej prowadzi również dodatkowe działalności otwarte na potrzeby społeczeństwa. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy uniwersytet jest wielki i znany, czy ma siedzibę w mniejszym mieście. Jednym z miejsc, o których warto wspomnieć jest poradnia psychologiczna Nowy Sącz działająca jako jednostka Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University, gdzie można liczyć na naprawdę wysoką jakość usług mimo, że nie jest ona zlokalizowana w stolicy województwa ani nie przynależy do żadnego z największych polskich ośrodków naukowych. Jakość oferowanych świadczeń zależy bowiem przede wszystkim od stopnia zaangażowania i umiejętności pracujących tam osób. Szukając tego typu instytucji powinno się patrzeć przez pryzmat wykształcenia i doświadczenia kadry zarządzającej oraz celów działania zakładanych przez dany instytut.

Co mogą dać społeczeństwu jednostki badawcze na uczelniach?

Na uczelniach wyższych funkcjonują różnego typu jednostki badawcze. Mogą one być częścią projektów biznesowych. W WSB-NLU w Nowym Sączu funkcjonują m.in. Centrum Badań i Programowania, Instytut Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej czy Centrum Innowatyki. Wszystkie one prowadzą stale badania naukowe jednocześnie oferując usługi komercyjne. Warto o tym wiedzieć szukając pomocy prawdziwych specjalistów w tych dziedzinach. W jednostkach tego typu często można spotkać się z innowacyjnymi metodami radzenia sobie z różnymi wyzwaniami.

Uczelnia dla społeczeństwa

Uczelnie wyższe oprócz działalności naukowej, prowadzenia stacji badawczych i instytutów, powinny być zaangażowane w sprawy publiczne. Organizacja otwartych wykładów, konferencji czy uniwersytetu dzieci może przynieść więcej społecznego zainteresowania sprawami naukowymi oraz zaangażowania w nie. Niektóre uczelnie dają też możliwość skorzystania z zaplecza sportowego wykorzystywanego na co dzień przez studentów lub oferują wynajem sal i auli wykładowych.

– Materiał partnera

No Comment.

Reklama

Partnerzy