Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Niebezpiecznie pod Gubałówką: ciężarówki przepychają się między turystami

Dnia: czwartek 20 stycznia 2022, Autor: Aneta Opyd

Na placu przed Gubałówką Polskie Koleje Linowe budują restaurację, browar i kręgielnię. Problem w tym, że ciężki sprzęt (koparki, ciężarówki) jeździ deptakiem prowadzącym do stacji. Do Starostwa Powiatowego w Zakopanem wpłynęła już skarga.

Początkowo maszyny budowlane przemieszczały się boczną drogą, przez mostek. Okazało się jednak, że nie był on w stanie wytrzymać obciążenia. Wybrano więc trasę przez deptak – pomiędzy ludźmi, którzy stoją w kolejkach lub spacerują. 

Do Starostwa Powiatowego w Zakopanem wpłynęła skarga o treści: „Przyjechaliśmy na ferie do Zakopanego z dwójką dzieci. Dzisiaj (w środę) mieliśmy w planach wyjechać na Gubałówkę. Początkowo myślałam, że źle trafiliśmy, bo deptak do dolnej stacji bardziej przypominał plac budowy niż atrakcję. W kierunku stacji jedna za drugą jeździły ciężarówki „przepychając” się między turystami stojącymi w kolejkach i spacerującymi deptakiem.” 

Zwróciliśmy się do Starostwa o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy, jest dość wymijająca: 

„W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 19.01.2022 r. [ww. skarga – przyp. red.] Starosta Tatrzański w Zakopanem informuje, że w dniu 15.06.2018 r. wydał decyzję o pozwoleniu na budowę obejmującą:

budowę części placu miejskiego wraz z budynkiem usługowym (usługi gastronomiczne) niezbędną infrastrukturą techniczną wewnętrzną (instalacja gazowa, instalacja wody zimnej, cieplej wody użytkowej i cyrkulacji, instalacja wody zimnej dla technologii, kanalizacja sanitarna, kanalizacja dla technologii, instalacja centralnego ogrzewania, wentylacja mechaniczna  i klimatyzacja, instalacja oddymiająca, instalacja elektryczna i teletechniczna), zewnętrzną (przebudowa istniejącej sieci wodociągowej kolidującej z projektowaną inwestycją, przyłącz wody do celów bytowych i przeciwpożarowych, przyłącz kanalizacji sanitarnej i technologicznej, przebudowa kanalizacji deszczowej, przebudowa sieci elektroenergetycznej i teletechnicznej) i ukształtowaniem terenu na terenach położonych w pobliżu dolnej stacji kolei linowo terenowej na Gubałówkę na działkach nr ewid. 104/2, 104/3, 104/5, 165, 166, 534/1, 534/3, 535/1 obręb 4 w Zakopanem. 

Następnie w dniu 20.02.2020 r. ww. decyzja została zmieniona w zakresie: zmiana obrysu części podziemnej; zmiana części nawierzchni utwardzonej do przepuszczalną; lokalizacja dodatkowego wejścia do budynku; zmiana sposobu posadowienia budynku; zmiana paramentów technicznych obiektu (powierzchni całkowitej, powierzchni użytkowej, kubatury); zmiana parametrów technicznych/wymiarów elementów wyposażenia budynku; zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń w kondygnacjach podziemnej i nadziemnej; zmiana układu i parametrów technicznych instalacji wewnętrznych sanitarnych, elektrycznych, teletechnicznych, p.poż. rezygnacja z instalacji oddymiania części rekreacyjnej (kręgielni), zmiana sposobu oddymiania klatek schodowych.

Jednocześnie informuje się, że realizacją i nadzorem nad prowadzeniem robót budowlanych zajmuje się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego”.

W dalszym ciągu nie wiemy, czy ciężki sprzęt jeżdżący tak swobodnie po deptaku, nie stwarza zagrożenia dla przebywających tam turystów i mieszkańców. 

Już wkrótce opublikujemy wypowiedź PKL w tej sprawie.

Poniżej nagranie, które obrazuje problem: 

No Comment.

Reklama

Partnerzy