Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Nowa trybuna stanie przy Średniej Krokwi! COS Zakopane przygotowuje się do Igrzysk Europejskich 2023

Dnia: czwartek 30 marca 2023, Autor: Maciej Zubek

Nowa trybuna, która pomieści ponad dwa tysiące kibiców skoków narciarskich, stanie przy Średniej Krokwi w Zakopanem. To jedna z kilku inwestycji związanych z modernizacją infrastruktury sportowej, które zostaną przeprowadzone w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem w związku z organizacją Igrzysk Europejskich 2023.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 to największa impreza sportowa w Polsce w tym roku. Na obiektach COS-OPO w Zakopanem odbędzie się rywalizacja w skokach narciarskich. Dodatkowo w zakopiańskim Centralnym Ośrodku Sportu mieszkać i trenować będą uczestnicy rywalizacji w boksie. Dlatego na obiektach COS-OPO w Zakopanem trwają lub niebawem rozpoczną się istotne inwestycje finansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jedna z głównych dotyczy poprawy warunków do oglądania występów skoczków i skoczkiń narciarskich. Średnia Krokiew, na której odbędzie się część konkursów w ramach Igrzysk, zostanie doposażona w trybunę mogącą pomieścić nieco ponad 2 tysiące widzów.

– Wszystkie siedziska będą w biało-czerwonych barwach. 1500 miejsc będzie na stałe związane z gruntem i pozostanie pod Średnią Krokwią. Z kolei kolejnych 500 miejsc będą mobilne, na konstrukcji stalowej dopasowanej do terenu i ich wykorzystanie będzie zależne od potrzeb. To organizator Igrzysk Europejskich zdecyduje, czy będzie chciał skorzystać z tej dodatkowej puli krzesełek dla widowni oraz gdzie je umiejscowi. Docelowo to pół tysiąca miejsc ma być również wykorzystywanych na zawodach Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi – mówi Sebastian Danikiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Szacowany koszt budowy nowej trybuny ma wynieść około 3,5 miliona złotych. Obecnie został uruchomiony proces usunięcia zalegającego śniegu, żeby móc szybciej wykonywać prace ziemne, które z kolei mają zostać zamknięte do końca maja.

To nie koniec inwestycji ściśle powiązanych z III Igrzyskami Europejskimi Kraków-Małopolska 2023. Obiekty sportowe w COS-OPO Zakopane zyskają klimatyzację, a w hali wielofunkcyjnej umieszczonych zostanie 6 ringów na potrzeby treningowe reprezentacji bokserskich.

– W ramach przetargu został już wyłoniony dostawca ringów, które będą certyfikowane i spełniające wymogi międzynarodowej federacji bokserskiej. Co do klimatyzacji, to jej wykonawca z początkiem kwietnia wchodzi z montażem na teren naszego ośrodka – uściśla Danikiewicz, który podkreśla skalę unowocześnienia przez ostatnie lata infrastruktury COS-OPO Zakopane. – Od 2016 roku wykonaliśmy szereg inwestycji i zakupów za blisko 300 milionów złotych. W pierwszej kolejności trzeba wymienić budowę od podstaw kompleksu średnich skoczni. Wcześniej sfinalizowaliśmy powstanie nowego internatu czy modernizację pływalni, ciągów komunikacyjnych i Wielkiej Krokwi. Obecnie nasze największe zadanie to budowa zadaszonego toru łyżwiarskiego. Z Ministerstwem Sportu i Turystyki mamy też podpisaną umowę na dofinansowanie budowy kolejnego skrzydła internatu sportowego na 80 miejsc czy budowę nowej kolei na Wielkiej Krokwi, bo aktualna ma już za sobą lata świetności. W przypadku dwóch ostatnich inwestycji jesteśmy na etapie procedury administracyjnej. Myślę, że lada moment mogą pójść ruszyć dalsze prace – dodaje.

Jak przyznaje dyrektor COS-OPO Zakopane, w planach jest rozbudowa infrastruktury tatrzańskiego centrum o następne obiekty. – Pracujemy nad projektami pływalni i wielofunkcyjnej, pełnowymiarowej hali sportowej. Chcielibyśmy, aby oba tematy pojawiły się w wieloletnim planie ministerstwa. W przypadku hali mamy wykonany plan funkcjonalno-użytkowy, czyli podstawę do próby pozyskania środków na ten cel. Jeśli chodzi o pływalnię, to jesteśmy na etapie zweryfikowania możliwości pod kątem gruntu, czy tak duży obiekt z maszynownią i innymi niezbędnymi urządzeniami zmieści się na naszym terenie. Jeszcze nie występowaliśmy z dokumentami o jej budowę. W COS-OPO Zakopane dużo się dzieje, a budowa toru lodowego pochłania mnóstwo czasu. Proces inwestycyjny musimy układać chronologicznie, aby jedno zadanie nie tworzyło problemów na kolejnym – przedstawia dyrektor Danikiewicz.

Igrzyska Europejskie 2023 odbędą się w Małopolsce w dniach 21 czerwca – 2 lipca. Jedną z aren igrzysk będą skocznie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, gdzie rywalizacja potrwa przez pięć dni – od 27 czerwca do 1 lipca.

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy