Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Nowy Targ. Burzliwa dyskusja nad obwodnicą. Na kompromis się nie zanosi

Dnia: czwartek 25 maja 2023, Autor: Maciej Zubek

Blisko 4 godziny trwało w sali obrad Urzędu Miasta posiedzenie Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju w trakcie której zaprezentowane zostały (a raczej miały zostać zaprezentowane) założenia do projektu budowy południowej obwodnicy Nowego Targu.

W posiedzeniu udział wzięli władze miasta, przedstawiciele GDDKiA oraz projektant, a także liczna grupa mieszkańców, wyposażonych w kartki z hasłem: TAK DLA OBWODNICY, NIE DLA PLANOWANEGO PRZEBIEGU

Od samego początku atmosfera była napięta. Pełniący funkcję przewodniczącego posiedzenia Marek Mozdyniewicz kilkukrotnie apelował o spokój i ciszę.

W pewnym momencie by zapanować nad emocjami ogłoszono 5 minutową przerwę. Niewiele to pomogło. Mieszkańcy stanowczo podważali sens budowy obwodnicy w wytyczonym miejscu, wytykając masę błędów projektantom zarówno w kwestiach estetycznych jak i praktycznych. Zarzucano też inwestorom kłamstwa i naginanie prawa pod konkretne działania. Oberwało się też władzom miasta na czele z burmistrzem przede wszystkim za brak konsultacji społecznych w tym temacie i bierność.

Mieszkańcy podkreślali, że proponowana obwodnica to bezczelna ingerencja w ich życie i narażanie ich na utratę zdrowia, a argumenty przemawiające za realizacją inwestycji w tym akurat miejscu są oderwane od rzeczywistości.

W odpowiedzi na zarzuty przedstawiciele GDDKiA wielokrotnie podkreślali, że opcja budowy obwodnicy w tym akurat miejscu jest najlepszą z możliwych, co podparte zostało wnikliwą analizą. Głównym zamysłem jej powstania jest znaczące ograniczenie natężenia ruchu samochodów w centrum Nowego Targu.

Także wśród radnych zdania były podzielone. Część przychylna była mieszkańcom, inni podkreślali że budowa obwodnicy jest nieunikniona i zarzucali oponentom bronienie własnych interesów.

W żadnym momencie spotkania nawet nie zbliżono się do kompromisu.

No Comment.

Reklama

Partnerzy