Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Nowy Targ. Jabłoń na Kopernika pomnikiem przyrody?

Dnia: środa 6 kwietnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Z taką inicjatywą wyszła grupa Nowy Zielony Targ.

W uzasadnieniu umieszczonym w mediach społecznościowych czytamy:

Jabłoń spełnia wszelkie niezbędne kryteria:

wielkości: ponad 3 mety zsumowanych konarów na wysokości pierśnicy i 150 cm obwodu na wysokości pierśnicy w konarze głównym

– wieku: potwierdzone minimum 30 lat, ale raczej znacznie więcej

– znaczenia: niepodważalne walory estetyczne oraz dla wielu z nas wartość sentymentalna – jest trwałą i koronną ozdoba Zielonego Skwerku na ul. Kopernika (przy SDK), wiele osób ma związane z nią wspomnienia oraz poczucie, że jest bardzo ważnym elementem tego obszaru i jego główną ozdobą.

Pomniki przyrody podlegają szczególnej ochronie. Zabronione jest ich niszczenie, uszkadzanie. Nie wolno również w ich pobliżu wykonywać prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, uszkadzać i zanieczyszczać gleby, lub dokonywać zmian stosunków wodnych. Gdy pomnikowe drzewo choruje lub się starzeje, wówczas otacza się je szczególną troską. Poddaje się je leczeniu, zabiegom chirurgicznym, wzmacnia specjalnymi podporami itd. Nie może zostać wycięta, poddana niefachowej pielęgnacji. Z uwagi na uznanie jej pomnikowego charakteru będzie nadzorowana i fachowo pielęgnowana.

(mz)

Roma 16.06.2024
| |

W latach 1992-1995 jablonka zostala zapamietana jako mlode drzewko rozjasniajace na wiosne nieco zaniedbany skwerek przy ul. Kopernika. W tamtym czasie wszystkie drzewa wokol dopiero zostaly posadzone, miasteczko komunikacyjne ozdabialy znaki drogowe i bardzo mloda jeszcze zielen. Wspaniale jest widziec ten teren sluzacy do zabawy i wypoczynku jako piekny,  zielony park.

Reklama

Partnerzy