Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Nowy Targ oficjalnie z tytułem Europejskiej WspólnotySportu 2024

Dnia: wtorek 12 grudnia 2023, Autor: Maciej Zubek

W Brukseli delegacja Miasta Nowy Targ w składzie Waldemar Wojtaszek – zastępca Burmistrza oraz Ewa Garbacz – radna miejska odebrali w Brukseli wraz z delegacjami słowackich miast partnerskich Keżmaroku i Liptowskiego Mikulasza tytuł European Community of Sport 2024- Europejska Wspólnota Sportu przyznawany przez stowarzyszenie ACES Europe. Tym samym wspólnie z partnerami ze Słowacji Nowy Targ stał się trzecią transgraniczną inicjatywną w historii tytułu, który przyznawany jest od 2012 roku.

Wydarzenie odbywające się w budynku Parlamentu Europejskiego było zwieńczeniem procesu ubiegania się trzech transgranicznych miast partnerskich o tytuł, który poza prestiżem, daje możliwość szerokiej promocji w Europie oraz zwiększa szanse na ubieganie się o środki finansowe, szczególnie będące w gestii Komisji Europejskiej.

Zanim, w Brukseli nowotarska delegacja odebrała tytuł z rąk Prezydenta ACES Europe Gian Francesco Lupattelli oraz Honorowego Prezydenta ACES Europe Tomasza Frankowskiego, wraz z naszymi słowackimi partnerami przeszyliśmy weryfikację dokonywaną przez Stowarzyszenie ACES Europe.

W dniach od 16 do 17 października w Nowym Targu, Keżmaroku i Liptowskim Mikulaszu gościła delegacja Komisji Oceniającej ACES Europe na czele z Hugo Alonso – Sekretarz Generalny ACES Europe, Andrea Junger – Członkini Zarządu, Javier Alexander Lihero Martinez – Przedstawiciel ACES Hiszpania oraz Antonio Garde Fernandez-Fortecha – Przedstawiciel ACES Europe. W dniu 16 października przedstawiciele ACES Europe odwiedzili Nowy Targ. Władze Miasta zaprezentowały Komisji najważniejsze informacje dotyczące działalności sportowej i rekreacyjnej w naszym Mieście. Burmistrz Grzegorz Watycha podkreślił wysoki udział wydatków na inwestycje w infrastrukturę sportową w budżecie Miasta oraz znaczącą rolę odbywających się w tym roku w Nowym Targu Igrzysk Europejskich w kontekście promocji Nowego Targu jako ważnego ośrodka turystyki sportowej i rekreacyjnej. Burmistrz Grzegorz Watycha opowiedział gościom o historii sportu w naszym Mieście w wielu dyscyplinach i zwrócił uwagę na fakt, iż kilkudziesięciu nowotarżan brało udział w Igrzyskach Olimpijskich. Burmistrz Nowego Targu podkreślił również rekreacyjny charakter rozwijanych od lat tras rowerowych wokół Tatr i Velo Dunajec, które przebiegają przez nasze Miasto oraz ważną rolę, którą pełnią we współpracy transgranicznej między polskimi i słowackimi samorządami oraz społecznościami.

Komisja Oceniająca odwiedziła również nowotarską Miejską Halę Lodową, gdzie spotkali się z władzami i hokeistami MMKS Podhale Nowy Targ i PZU Podhale Nowy Targ. Na zakończenie wizyty w Nowym Targu goście odwiedzili Miejską Pływalnię.

18 października w Keżmaroku odbyło się wspólne spotkanie Komisji z przedstawicielami trzech miast. Burmistrz Grzegorz Watycha w prezentacji podkreślił fakt, iż wspólna kandydatura Nowego Targu, Keżmaroku i Liptowskiego Mikulasza nie jest przypadkiem, gdyż te trzy samorządy od lat ze sobą współdziałają na niwie transgranicznego rozwoju całego pogranicza polsko-słowackiego. Na zakończenie spotkania obyła się prezentacja najważniejszych elementów związanych ze sportem i rekreacją w trzech kandydujących miastach, a także seria pytań i odpowiedzi, jakie miała Komisja Oceniająca ACES Europe do kandydatów.

Ta październikowa wizyta została pozytywnie oceniona przez Komisję ACES Europe i tym samym otrzymaliśmy wraz z Keżmarokiem i Liptowskim Mikulaszem tytuł tytuł European Community of Sport 2024- Europejska Wspólnota Sportu. W 2024 roku planowane są wspólne inicjatywy i wydarzenia, które będą promować nasze Miasta w skali międzynarodowej.

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy