Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Obchody 11 listopada w Gminie Poronin

Dnia: sobota 11 listopada 2023, Autor: Maciej Zubek

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. W intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Poroninie.

Następnie Poczty Sztandarowe wraz z uczestnikami przeszły na Cmentarz Parafialny, gdzie odmówiona została modlitwa w intencji poległych.  Kwiaty pod pamiątkową tablicą poległych Mieszkańców naszej Gminy złożyła Wójt Anita Żegleń, w towarzystwie  senatora Jana Hamerskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Poronin Adama Pawlikowskiego.

Druga część uroczystości odbyła się pod Dębem Pamięci płk. Franciszka Orawca. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, głos zabrała Wójt Anita Żegleń, która przypomniała  jak ważne są pamięć i szacunek dla dokonań naszych przodków.

– Słowo „szacunek” jeszcze w XVII w. zarezerwowane było dla kupców – bo „szacować”, to oceniać materialną wartość. Ale od XIX wieku było to słowo nabierało innej wartości – szacunek to była ocena wartości, czci. Jeszcze ciekawsza historia jest ze słowem „szanować” – w XIV w to słowo wymawiało się „szonować” – od niemieckiego słowa „schöne” – piękne. „Szanować”, to więc otaczać pięknem, mówić pięknie. Otaczajmy pięknem tę naszą historię a będziemy znali wartość teraźniejszości i będziemy mieć pełne prawo do pięknej, mądrej przyszłości – mówiła wójt Anita Żegleń nawiązując do słynnych słów wypowiedzianych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

No Comment.

Reklama

Partnerzy